I over 50 dager har Spania vært nedstengt, men likevel har fire damer i eiendomsmeglerbransjen på Costa Blanca hatt travle dager. Nå ser kvinnene frem til at samfunnet skal åpne opp igjen og at det skal bli enda travlere dager.
-Vi har klart å holde entusiasmen og humøret oppe, og vi har vært til stede for alle de fine folka våre, ansatte, kolleger og kunder, forteller Mona Nielsen hos Din Bolig til SPANIA I DAG.
Godt smittevern
Mona Nielsen & Co. tar nå imot kunder på kontoret, etter avtale, med tiltak for godt smittevern. Etter 10. mai er det mulig å treffe kunder og ta imot en kunde av gangen inne på kontoret med smittevernstiltak.
-Til tross for visningstopp, så har vi kun permittert 50 prosent. Det betyr at noen har hatt hjemmekontor, mens andre har kunnet være fysisk på kontoret fra 10-14.00 fra mandag til fredag. Vi har da holdt avstand og tatt alle forholdsregler. På den måten kan vi nå tillate oss å ha gradvis opptrapping og hele tiden, før, under og etter nedstengingen, kunnet unngå at de ansatte får inntektstap, forklarer Nielsen.
Mye arbeid
Din Bolig har så langt hatt det travelt under corona-tiden. Eiendomsmeglerforetaket har skjøtet over en del eiendommer som allerede var solgt. Det har også vært mye opplysningsarbeid og kommunikasjon med nye og gamle kunder, selgere og kjøpere.
-Vi har klargjort mapper og eiendommer som skal selges og som er solgt. Porteføljen er oppdatert og vi har sjekket alle eiendommer som er tomme og til salgs. I tillegg har vi fått ryddet mye på kontoret, samt brukt mye tid på administrasjon- og korrespondanse med våre kunder, sier Mona Nielsen.
Kolstad Property
Gry Anette Kolstad hos Kolstad Property starter muligens med visninger igjen kommende uke, og ser frem til det.
-Vi har fått inn en del henvendelser de siste ukene og flere ønsker «virtuelle visning», derfor kommer vi til å dra ut og filme en del av boligene, sier Kolstad.
Nye boliger for salg
Kolstad Property har fått inn flere nye boliger for salg, flere av de som ønsker å selge er de som primært har kjøpt boligen for utleie. De ønsker ikke å selge kun på grunn av coronaviruset COVID 19, men flere bruker Airbnb og andre utleiere. Tilbakemeldingene er at det begynner å bli mer komplisert å drive med utleie.
-Vi er klare til å jobbe for fullt igjen når myndighetene tillater det og med de tiltak som er nødvendige, sier Gry Anette Kolstad.
Sol Albir tar imot kunder etter forhåndsavtale. Inngangsdøra er låst, slik at ingen tilfeldige kommer inn. Antibac og hansker ligger klare for kundebruk.
Overskjøtinger
-Vi kan igjen arrangere visninger fra 11. mai, men kunden og agenten forflytter seg da i hvert sitt kjøretøy, og med maske, hansker og engangssokker på skoene, skal vi få visningene til på en trygg måte, sier Ragnhild Stenbo hos Sol Albir.
Alene i Sol Albirs administrasjon har Ragnhild Stenbo også hatt travle dager. Overskjøtinger skal forberedes og det er opprettet en del fullmakter på vegne av selgere, som ikke kan komme til Spania for å signere. Ragnhild Stenbo forteller:
-For å få opprettet en offisiell godkjent fullmakt her i Spania, kan vi bare be vedkommende gå ti notariet i Albir eller Alfaz del Pi. For de som befinner seg i Norge, så sender vi fullmakten per e-post. Deretter går man til Tingretten for å få notariusbekreftelse med løvestempel. Etterpå må man henvende seg til Fylkesmannen for å få apostillestempel. Tingretten koster 290 kroner, mens det er gratis hos Fylkesmannen.
Vært litt stusselig
-Hva skjer videre?
-Dokumentet sendes i originalutgave med kurer til vårt kontor her i Albir, slik kan jeg da signere for salget/kjøpet av eiendommen. Samtidig kan jeg ta meg av håndteringen i vedkommendes bank, for få sendt oppgjøret til selgers bankkonto i Norge, signere for opprettelse av autogiro på kjøpers konto. Gjelder også strøm, vann, fellesutgifter, kommunal eiendomsskatt etc.
Sol Albir har også sjekket en rekke boliger, da man har nøkler til en rekke eiendommer.
-Jeg ser positivt på fremtiden og gleder meg til å møte kundene og mine kolleger igjen. Det har vært litt stusselig selv om arbeidsmengden har vært stor nok, sier Stenbo.
Håper på bedre tider
Hos Casa Propiedad har det vært ganske stille, men innehaver Kari Pettersen tror på bedre tider når grensene igjen åpnes.
-Det blir få kjøpere når flyene ikke går. 95 prosent av våre kunder er jo utlendinger, forteller Kari Pettersen til SPANIA I DAG.
Det forventes at det snart blir visninger igjen, men da kun til «lokale» kjøpere.
-Hva tror du om fremtiden?-Fremtiden vil bli annerledes enn før coronakrisen. Nybyggaktiviteten vil avta, og siden den norske krona holder seg svak, vil kanskje mange nordmenn velge ferie i eget land fremfor investeringer i Spania. Brexit-avtalen og hvordan engelskmennene vil respondere på salgsavtalen vil få stor betydning, men selv om engelskmennene er vår største kjøpegruppe, så selger vi til andre som bruker euro, sier Kari Pettersen.
Husk: Du kan støtte SPANIA I DAGs redaksjonelle virksomhet, i disse utfordrende coronatider, ved å benytte VIPPS: 603769
Takk!












