Dagligvarebransjen har hatt ganske gode tider under corona-pandemien i motsetning til de fleste andre bransjer. Mercadona er blant de som har omsatt for mer enn vanlig, men hele overskuddet er så å si «spist opp».
Mercadona har tapt 95 prosent av fortjenesten, selv om omsetningen har steget med 2 331 milliarder euro siden 1. mars. Tallene er sammenlignet med samme periode i fjor. Overskuddet er redusert fra 57 millioner euro til fem millioner euro.
Coronaviruset har altså slått hardt ut for Mercadona og mange andre store kjeder. Det er omkostninger er til smittevern og ekstra risikolønn til de ansatte som er de største utgiftspostene. Bare installasjonene av plexiglass foran alle kassene, har kostet millioner av euro. Det samme har antibac, hansker og masker gjort. Flere ansatte har også bidratt sterk til kostnadsveksten.
Noen mener at dagligvarene har blitt dyrere under coronakrisen. Andre hevder at prisene i all hovedsak har stått stille. Prisundersøkelsene viser imidlertid at prisstigningen har vært liten og fremfor alt kun på typiske sesongvarer, som det er knapphet på. Poteter og appelsiner er nevnt spesielt når det gjelder prisoppgang.









