Enkelte medier har spekulert i at den spanske sommeren med høye tempteraurer vil ta knekken på coronaviruset COVID 19. Dette tilbakevises enda en gang, og nå er det meteorologisk institutt i Spania, AEMET, som avviser påstandene.
AEMET har riktignok sett en tendens til noe lavere smitte- og dødstall i de spanske regionene som har hatt høyere temperaturer enn andre regioner, men forskjellen er så liten at man fastslår at temperatur har lite å si. En liten begrensning i antall smittetilfeller er det beste man kan håpe på.
Den samme konklusjonen har internasjonale forskere og eksperter kommet fram til for flere uker siden.
I den grad temperaturer opp mot 40 grader har noen påvirkning, så er den altså så marginal at det har knapt noen betydning.
Såkalt flokkimmunitet, der minst 60-70 prosent (helst mer) av befolkningen er immune, eller en beskyttende vaksine, er det eneste som med sikkerhet vil avhjelpe på den fortvilte coronasituasjonen. Apropos vaksine: Det forskes, testes og utvikles over hele veden i et rekordtempo, men tidligst vinteren 2020-2021 er det realistisk med vaksine til allmenheten, skal vi tro Verdens Helseorganisasjon (WHO). Alt annet får vi ta som en gledelig bonus.
SPANIA I DAG understreker at det er stor uenighet knyttet til akkurat dette temaet. Vi bringer bare videre synspunktene fra forskjellige forskermiljøet i Spania og i andre land, og avisa tar ikke stilling til hvem som eventuelt sitter med fasiten.









