De norske skolene i Spania er stengt, men undervisningen pågår likevel for fullt på digitale plattformer og flater. SPANIA I DAG har vært i kontakt med de fire skolene på det spanske fastlandet – tre på Costa Blanca og en på Costa del Sol. SPANIA I DAG vil de nærmeste dagene bringe stemningsrapporter fra den nye norske skolehverdagen i Spania. Først ut er Den Norske Skolen Albir, og deretter følger de andre skolene i tur og orden.
-Gode tilbakemeldinger på hjemmeundervisning
Den andre uka med hjemmeundervisning er godt i gang for elevene ved Den Norske Skolen i Albir og pedagogisk leder ved skolen, Marita Linna er fornøyd.
-Tilbakemeldingene fra lærere, elever og foreldre har så langt vært gode, fastslår Linna.
Positive lærere
Den Norske Skolen Albir måtte snu seg rundt raskt for å endre på rutinene da myndighetene i Communidad Valencia besluttet å stenge alle skoler og utdanningsinstitusjoner. Takket være dyktige og positive lærere gikk det veldig greit.
Alle elevene fikk med seg bøker, Ipader og pc-er hjem siste skoledag, slik at alle hadde det de trengte for å gjennomføre hjemmeundervisning.
Digitale løsninger
-Skolen har brukt digitale løsninger en lang sund, så elevene er kjent med læringsplattformen vår, apper og programmer. Noen elever og foresatte har hatt enkelte utfordringer med å få logget seg på noen plattformer, sier Linna.
Skolen lager ukeplaner og dagsplaner, og lærerne møter elevene på nettet hver eneste dag. Lærerne er fleksible, så elevene kan kontakte lærerne i løpet av dagen med ting de lurer på.
Også praktiske fag
-Våre elever har undervisning, innleveringer, videosamtaler, diskusjoner og faste tidspunkter for oppmøte på nett.
-Hva med mer praktiske fag som kunst og håndverk, helse og mat?
-Variasjon er viktig for elevene, så både kunst og håndverk, mat og helse samt fysisk aktivitet er fag som er puttet inn i planen i løpet av en uke, sammen med alle de andre fagene. I tillegg skal barna hjelpe til med oppgaver i hjemmet.
Overkommelig nivå
-Er det en fare for at lista blir lagt for høyt så enkelte elever og foreldre ikke makter å henge med?
-Vi er oppe i en meget spesiell og krevende situasjon for oss alle, derfor er det viktig at vi ikke legger lista for høyt. Vi må legge oss på et nivå som er overkommelig for alle sammen. Elevene må få oppleve mestring. Samtidig tilrettelegges det individuelt for hver enkelt elev både når det gjelder oppgaver og mengde. Her justerer vi og tilpasser underveis, og lærerne har tett dialog med elever g foreldre for å nettopp å få tilpasset undervisningen, forklarer Marita Linna.
En av utfordringen man har kjent på kroppen er at teknologien ikke alltid spiller på lag, men det er egentlig ikke en helt uvanlig situasjon. Det skjer nemlig i klasserommene også.
Privilegert skole
Arbeidsdagene for lærerne er annerledes om dagen, og det blir mer arbeid. Lærerne har også barn hjemme og må balansere jobb med barnepass, slik som sikkert andre foreldre også må gjøre. Så langt er alt løst meget bra.
-På skolen vår er vi privilegerte som har tilgang til elektronisk utstyr, utallige nettressurser og opplegg som fyller dagene til elevene med meningsfulle aktiviteter, avslutter pedagogisk leder ved Den Norske Skolen i Albir, Marita Linna.
Eleven Jon Arve Hope sitter med pc-en hjemme og gjør skolearbeid.
Her har Jakob Hope, elev ved Den Norske Skolen i Albir, gymtime hjemme.










