Turistnæringen i hele Spania frykter konsekvensene av coronaviruset i påskeferien. Flyfoto fra Marbella og Puerto Banus.
Situasjonen har vært stabil og ganske rolig i Spania, etter at utbruddene av coronaviruset – Covid-19 – ble kjent. I løpet av tirsdagen har bildet endret seg vesentlig og spesielt næringslivet er snart over i en panikkfase.
Bare hotellene på Costa Blanca antar at de vil tape nærmere 30 millioner euro på avbestillinger og manglende bookinger. Den samme summen kan turoperatører, restauranter og transportselskaper oppleve å tape. De samme dystre meldingene kommer fra reiselivsnæringen på Costa del Sol.
På Kanariøyene frykter hotellene og restaurantene at påskehelgen svikter, for den er en høytid på linje med jul og nyttår. Konkursene kommer på rekke og rad utover våren og sommeren.
-Våre hoteller er sikre. V i tar alle forhåndsregler, sier hotelldirektørene, men de reisende bryr seg ikke og blir hjemme.
Regjeringen varsler at de nå vil komme med konkrete tiltak som blant annet skal hjelpe arbeidsgiverne. Arbeidsgiveravgiften skal blant annet senkes betydelig.
Tirsdag kveld er 35 personer registret døde av viruset. 1623 er smittet.
Hele ledelsen i det politiske partiet Vox er satt i karantene. Det gjelder 52 personer. Partiets generalsekretær Javier Ortega-Smith (!) er nemlig smittet.