Alle foto: Lise Graff
I løpet av tirsdagen vil vinterstormen «Gloria» trekke seg tilbake. Det skjer etter flere dager med sterk vind og mye nedbør som har kommet snø i over 600 meters høyde. Det er meldt om store materielle skader og fire personer har så langt mistet livet.
Lufthavnen Alicante-Elche åpnet for trafikk igjen tirsdag morgen klokka 05.00. Første fly gikk til Warszawa. Det andre til Algerie.
Flere tusen husstander er stadig vekk uten strøm. I Orihuela har opptil 10 000 kunder vært uten strøm det siste døgnet.
Flere skoler vil holde stengt tirsdag, akkurat som de hadde stengt mandag. I Torrevieja er blant annet skolene lukket på grunn av uværet.
Strendene i de fleste byene langs Costa Blanca har fått seg en kraftig trøkk og må repareres. Flere restauranter har fått sine utemøbler knust, eller de har blåst borte. Det antas at skadene beløper seg til flere millioner euro, men prislappen på hva Gloria har kostet er det for tidlig å mene noe sikkert om.
Temperaturen vil stige sakte, men sikkert de nærmeste dagene. Tirsdag vil det imidlertid ikke bli over 14 grader på dagtid. Den sure og kalde vinden vil holde seg til torsdag og fredag.
Det er ikke bare på Costa Blanca at uværet har herjet og temperaturene har vært lave. Stort sett hele landet, inkludert Balearene, har fått merke «Glorias» herjinger.












