Hvert år bruker det amerikanske reisemagasinet Fodor sin ¨No List¨ for å understreke etiske, miljømessige og politiske temaer som ansvarlige reisende bør tenke på gjennom før de besøker ulike reisemål.
I 2019 ble Mallorca svartelistet sammen med Påskeøya, Dubrovnik og Isle of Skye i Skottland. I år er også Barcelona inkludert på listen over reisemål det advares mot.
-Barcelona sin overdrevne turisme er ikke kun et problem som handler om ulemper – det er bokstavelig talt ikke rom for antallet turister som bare fortsetter å komme, skriver Fodor i sin begrunnelse.
Videre sier reisemagasinet at det ikke er fysisk mulig å utvide installasjonene ved turistattraksjoner som Sagrada Familia og Parc Güell, som begge ligger i boligområder. Også de høye leieprisene i Barcelona er en medvirkende årsak til at storbyen nå er svartelistet.
-Airbnb har gjort det vanskeligere for lokalbefolkningen ved at markedet er oversvømt med boliger for korttidsleie, som har medført skyhøy husleie for beboerne.









