Jorid Skinnehaugen Myhre gir seg som rektor ved Den norske skolen Costa Blanca når dette skoleåret er over. Hun reiser, etter eget ønske, tilbake til Norge uten å vite helt hva det neste jobben blir.
-Styret ønsket at jeg skulle søke videre etter at åremålsstillingen går ut, men jeg har valgt å takke nei, så jeg fortsetter altså ikke etter dette skoleåret, forteller rektor Jorid Skinnehaugen Myhre til SPANIA I DAG.
Ble med fem år
Det blir altså med fem år på Den norske skolen Costa Blanca for Jorid Skinnehaugen Myhres del. Nå venter nye utfordringer i Norge.
-Jeg har enkelte planer, men det er for tidlig å si noe konkret om akkurat denne prosessen på dette tidspunktet, sier hun.
Jorid Skinnehaugen Myhre påpeker at skolen i Alfaz del Pi er en god skole med mange fine og inkluderende elever og dyktige ansatte. Vi har elever som respekterer hverandre og det er godt å se at for eksempel dette med kleskode ikke er noe press hos oss. Det er helt greit å gå kledd som man vil, og det synes jeg er flott.
Unikt samhold på skolen
-Samholdet på skolen er unikt. Jeg tror spesielt dette med samholdet på videregående hos ikke er spesielt bra om jeg sammenligner med Norge. Elevene er nemlig mye mer sammen både på skolen og på fritiden, og dette på tvers av klasser.
Rektoren innrømmer at den utfordringen som det jobbes kontinuerlig med er at skolen består av både barneskole, ungdomsskole og videregående skole.
-Vi må huske at hvert skoleslag er spesielle. Det pedagogiske skal tilrettelegges for hvert skoleslag. Fordelen er at vi er i en god posisjon til å se hele opplæringsløpet gjennom grunnskolen og over i videregående skole. Vi har lærere som jobber på flere skoleslag, og som da har en unik kompetanse.
Dette er viktigst
-Hva er den aller viktigste oppgaven?
-Det vesentligste er å gi elevene et så kvalitativt godt opplæringstilbud og så god tilrettelegging som mulig, slik at de har et godt grunnlag for videre utdanning. Vår skole er blitt den største norske skolen i utlandet over tid, og det må det jo være en grunn for, mener Jorid Skinnehaugen Myhre.
På Den norske skolen Costa Blanca er det flott å se mangfoldet i elevgruppa fra den vesle seksåringen, som løper rundt i skolegården, til de største og eldste elevene på videregående. Rektor Skinnehaugen Myhre har kun sett positive sider ved dette.
Det er en forskjell
-Man hører dialekter fra hele Norge og det snakkes norsk, engelsk og spansk om hverandre. Her møtes mange forskjellige kulturer, og det er jeg sikker på gjør noe med oss alle i forhold til hvordan vi møter andre mennesker.
-Hva er den største forskjellen mellom skolen i Alfaz del Pi og en norsk skole?
Den største forskjellen fra vår skole og skoler i Norge er at vi må forholde oss til både spansk og norsk lovverk og at det nok er større utskiftning av både elever og ansatte. Dette er naturlige prosesser, og det er en viktig oppgave for oss å løse dette på en bra måte. Vi har utarbeidet gode rutiner og retningslinjer for å gjøre overganger så enkle som mulig. Vi jobber hardt for at elevene skal føle seg trygge og ha en god skolehverdag.
Akkurat dette har vært Jorid Skinnehaugen Myhres fanesaker og hun utdyper:
-Det å ta imot og inkludere nye elever og familier er særdeles viktig, og dette er de ansatte knallgode på. Når vi får tilbakemeldinger fra både nye elever og ansatte på at de blir så godt inkludert, gleder det meg stort. FAU gjør også en god jobb her.









