Det spanske valget 10. november utvikler seg til å bli en skikkelig valgthriller skal vi tro prognosene som er utarbeidet. Partido Popular (PP) ser ut til å gjøre et brakvalg, mens PSOE gjør det desto dårligere.
Det er analyseinstituttet Ipos som har foretatt en meningsmåling i tidsrommet 15. til 17. oktober og det er denne undersøkelsen som gjør valget mer spennende enn først antatt.
Det liger an til at PSOE mister sju mandater og vil med det få under 120 totalt. PP derimot er i siget og vil kunne få ca. 100 mandater. Ved siste valg fikk PP kun 66 mandater.
Den største taperen er Ciudadanos som går fra 66 mandater til ca. 20 mandater.
Hvis dette blir resultatet i november-valget, mister PSOE og Ciudadanos sitt flertall med de spenninger det utløser. Kanskje må Pedro Sanchez (bildet), som leder det største parti fortsatt, fri til PP for å få dannet regjering? Spennende blir dette uansett.









