Den spanske entreprenørgiganten Obrascon Huarte Lain (OHL) har tapt 300 millioner kroner på å bygge jernbane i Norge. Inntoget på norsk jord har ikke akkurat blitt som forventet for spanjolene.
I 2015 opprettet den spanske entreprenøren en norsk avdeling i forbindelse med at de fikk oppdraget med å bygge Ski stasjon utenfor Oslo. Prosjektet er en del av Follobanen, som er Norges største utbyggingsprosjekt på fastlandet. Selv om kontrakten var på 2,5 milliarder kroner, vil spanjolene tape penger til slutt.
Så langt har det spanske selskapet tapt 300 millioner kroner på sitt norske eventyr. Det kan bli mer.
Bakgrunnen for den økonomiske smellen er at det er funnet mye kvikkleire i det område der jernbanestasjonen skal bygges. Det har ført til store forsinkelser og merarbeid.









