Tigermyggen dukker opp ved jevne mellomrom i Spania. På Costa Blanca har er den fryktede myggen en pest og plage enkelte steder. Nå tar rådiset i Guardamar, utenfor Torrevieja, grep. En informasjonskampanje skal bidra til å avhjelpe situasjonen.
Den nye informasjonskampanjen heter «Tigermygg eller vann». Kampanjen er rettet inn mot private, for det viser seg at over 90 prosent av stedene der myggen klekkes skjer i private hager, på terrasser og gårdsplasser.
Kampanjens navn er myntet på at vann er hovedårsaken til at myggen klekkes og formerer seg. Det skal små mengder vann til og derfor skal hundeskåler, blomsterpotter og andre gjenstander som inneholder vann tømmes ut.
I informasjonsbrosjyren oppfordres alle husstander i kommunen om at alle vannreservoarer, små og store, tørkes ut. Den samme oppfordringen gjelder andre deler av Spania og naturligvis ikke bare i Guardamar del Segura.
Tigermyggen kommer fra Asia og ble først oppdaget i Europa i 1979. I Catalonia ble den oppdaget i 2004 og siden har det asiatiske uvesenet vært å finne i Spania.