Radioen står svakt på, og Tor H. Oppedal synger” Sorry seems to be the hardest word” i duett med Elton John. Han holder takten med den ene foten mens han fjerner tannstein, som har samlet seg i munnen min i løpet av det siste året. Han pirker litt ekstra i en tann.
Av Rikke Iuell Printz
-Jeg tror vi bør skifte en fylling. Deler av den har falt ut, sier Tor H. Oppedal.
Stadig flere av oss velger å gå til tannlege i Spania. Prisene er noe lavere enn de er i Norge, og ikke minst synes mange det er greit å få gjort tannlegebesøket unna mens man er på ferie.
Drømmen om tantes jobb
Tor H. Oppedal slet sine barnesko i Bærum, og drev med aktiviteter som gutter flest. Han fant imidlertid tidlig ut at han ville bli tannlege. Oppedal ville ha en sånn jobb som tanten hans hadde, han syntes den virket spennende.
Da nordmannen var ferdig med videregående var han fremdeles innstilt på å gå i tantes fotspor, og dro til Gøteborg for å studere odontologi. Og det var her han traff piken i sitt liv, svenske Filippa Weichbrodt.
-Etter avsluttede studier så flyttet vi til Tromsø. En hyggelig by med trivelige mennesker, men veldig kaldt. Og veldig mørkt.
Filippa hadde gått på spanskkurs noen år tidligere, så etter et år i Tromsø fant de ut at de ville flytte til Spania. De søkte både på ledige jobber hos etablerte tannleger parallelt med at de også var på utkikk etter ledige lokaler med tanke på å etablere egen praksis. Da den ene fikk jobb hos en tannlege i Torrevieja, pakket de bilen og kjørte sydover . Året var 2000.
Egen praksis
Behovet for forsterkninger meldte seg da Filippa nedkom med deres første barn i desember 2003. Tor tok kontakt med Gry Nibe fra Arendal som også hadde studert odontologi i Gøteborg samtidig med Tor og Filippa. Hun ble først ansatt som vikar, men da Filippa var tilbake i jobb etter permisjonen var det behov for ytterligere en medarbeider, og Gry ble fast ansatt.
I 2007 etablerte de SMILE DENTAL CLINIC alle 3, med Gry som partner
-Det var utrolig deilig å kunne starte opp sin egen praksis, oppsummerer Tor og smiler. Han blir litt fjern i blikket.
-Men det er ikke enkelt å etablere egen business i dette landet, og enda vanskeligere for en utlending. Det var uendelige mengder med papirer og skjemaer som måtte fylles ut. Jeg var på diverse offentlige kontorer opptil flere ganger. Det spanske byråkratiet er særdeles tungrodd og jobber særdeles langsomt. Men tanken på å kunne styre businessen selv holdt meg i gang.
Et internasjonalt team
Og Tor, som i dag er 48 år, har all grunn til å være fornøyd. I dag er SMILE DENTAL CLINIC et av Torreviejas største tannlegesentre med fire tannleger, to svenske og to norske, en spansk kjeveortoped og et støtteapparat på ytterligere fem personer. Disse er henholdsvis fra Venezuela, Ecuador, Uruguay, Belgia og Romania.
Språkmessig behersker tannlege-teamet norsk, svensk, engelsk, spansk. tysk, fransk, makedonsk og serbokroatisk, så her burde de fleste besøkende klare å gjøre seg forstått.
En travel hverdag
I løpet av tiden som har gått fra de flyttet til Spania har Filippa og Tor rukket å få tre barn. De er nå henholdsvis 15, 12 og 6 år og går på El Limonar Internasjonale Skole i Villamartin.
-Filippa og jeg bytter på å slutte tidlig. Noen må være der når barna kommer hjem fra skolen, dessuten skal de kjøres og hentes på forskjellige aktiviteter. Vi lever et hektisk liv.
-Lengter dere noen gang tilbake til Skandinavia?
-Nei, vi er veldig fornøyd med de valgene vi har tatt. Dessuten er både familie og venner flinke til å besøke oss. Og vi har en måneds sommerferie, den tilbringes i sin helhet i Norge og Sverige. Det er som kjent god flyforbindelse mellom Alicante og Oslo.
– Har du prøvd å behandle egne tenner noen gang?
-Nja. Jeg har en visdomstann som har begynt å murre litt, jeg får se hva jeg gjør. Men mest sannsynlig må jeg ty til kona.










