Caffe Milano i Javea er den første kaffebaren i Spania som kutter ut plastikkopper. Nå kan man enten velge å kjøpe en kopp til gjenbruk eller leie en. Det er også mulig å ha med seg egen kopp.
Ordningen ble innført 2. april og har fungert godt. Kun eneste kunde har uttrykt misnøye med den nye ordningen. Caffe Milano har fra juli fjor gradvis innført kjøpeller leie av kopper.
Målet er å spare miljøet for bruk av plastikk og engangskopper. Det er jo helt fantastisk sett ut fra et miljøaspekt.
Det koster seks euro å kjøpe en kopp eller du kan leie for samme sum.
Norske bensinstasjoner har jo hatt lignendeordninger i flere år, men der inngår det også fast pris på kaffe. Et slags abonnement for hele året av en pris til ca. 300 norske kroner. Billig og bra for miljøet dette også.









