Den omstridte parken i La Siesta er fortsatt ikke utbedret – men portene er åpne.
Myndighetene i Torrevieja sliter. Bystyret med ordføreren i spissen har problemer med å få gjennomført sine vedtak i praksis. Det settes av penger, men ingenting skjer. Som med den meget omtalte parken i La Siesta.
Bystyret i Torrevieja vedtok for over ett år siden å sette av opptil 900 000 euro til oppgradering av parken. Det ble lansert konkrete planer om utbedring av området i fjor sommer, og til høsten skulle alt være i gang. Men fortsatt skjer det ingenting.
Den store parken midt i hjertet av La Siesta har skapt følelser i alle retninger. Området er delvis opparbeidet som park, men nå ligger den brakk, og blir ikke benyttet. Mange har klaget over parken, og den fare den kan representere for publikum når den ikke blir ferdiggjort.
Det endte med at kommunen gjerdet inn hele parken, og stengte portene. Også dette førte til protester, og det ble gitt tillatelse til hundelufting på eget ansvar. Nå står de fleste av portene ulåste, men parken er fortsatt like lite brukervennlig – den er et trist syn.
Det forrige regimet i Torrevieja kommune – ledet av PP, laget en svært ambisiøs plan for La Siesta-parken. Det er fortsatt mulig å se rester etter dette påbegynte anlegget, men det meste er gjengrodd. Dagens ledelse med ordfører José Manuel Dolón i spissen har forsøkt å finne nye løsninger – og penger til oppgradering. Men det hjelper lite med ord og planer, når ingenting skjer i praksis.
Onde tunger hevder at dagens politiske regime i Torrevieja ikke klarer å styre kommunen. Systemet er fortsatt for preget av tidligere tiders korrupsjon og vanstyre.
Ildsjelene i dagens ”grønne” bystyre klarer ikke å få sine saker igjennom i praksis.
Politikrise i Torrevieja
Et annet eksempel er det kommunale politiet. Torrevieja kommune fortviler over politi-situasjonen i byen, skrev SI for et par år tilbake. Da var det femti lokalpoliti-folk i aktivitet for en befolkning på 100 000. Store interne problemer i det lokale politikorpset hadde ført til en serie med sykemeldinger. Politiet hadde da bare halvparten av den styrken de trenger, fortalte byråd Carmen Morate på et beboermøte. Kilder i kommunen fastslår at situasjonen er den samme nå i 2019.
Det er det lokale politiet byen som er i krise. Fortsatt er det Guardia Civil som tar seg av de alvorlige politisakene. Politiordningen i Spania er som kjent meget innviklet og det er minst fire ulike politi– noen av dem er lokalt basert. Det er dette lokalpoltiet kommunen har ansvaret for.









