Fortsatt er 37 skog- og gressbranner aktive i den nordlige delen av Spania. Sterk vind er varslet senere tirsdag og det bekymrer brannfolkene.
Det er brann i over tjue kommuner i Asturia og Cantabria. Det som kan redde situasjonen er at det også er meldt regn flere steder.
Det er ikke bare i Spanias nordlige hjørne at det er knusktørt. Over store deler av Spania, blant annet på Costa del Sol og Costa Blanca, har det regnet lite de siste ukene. Det øker faren for brann.
Det viser seg at 80 prosent av alle skogbranner i Spania er påtente i den forstand at brannene sprer seg etter at bønder og andre har startet små kontrollerte gressbranner, som dessverre kommer ut av kontroll.
Vi minner for ordens skyld om brannfaren, så vær forsiktig. Ikke minst er også sigarettstumper med glør en potensiell brannfare.









