Manuel Belda Serrano (til venstre) fikk avslag på pensjonskravet fra Nav og søker nå å få tilbake innbetalt skatt fra Norge.
Manuel Belda Serrano har jobbet i Nordsjøen i mange år og betalt skatt til Norge, men han har likevel ikke krav på pensjon. Arbeids- og sosialminister, Anniken Hauglie opplyser at årsaken er at Serrano aldri har vært bosatt i Norge.
-Norsk folketrygd har siden vedtakelsen av folketrygden av 1996 vært basert på det såkalte domisilprinsippet, som innebærer at bosetting i riket er det sentrale tilknytningsprinsippet. Dette prinsippet er videreført i folketrygdloven av 1997, forteller arbeids- og sosialminister, Anniken Hauglie til SPANIA I DAG.
Skjedd modifikasjoner
Samtidig innrømmer Anniken Hauglie at det har skjedd til dels betydelige modifikasjoner av dette prinsippet etter Norges tilslutning til EØS-avtalen.
-Med virkning fra 1. januar 2001 er for øvrig personer som arbeider på Norges kontinentalsokkel i forbindelse med leting etter eller utvinning av olje, gass eler andre naturressurser, pliktige medlemmer av folketrygden, selv om de ikke er bosatt i Norge.
Ikke medlem av folketrygden
Arbeids- og sosialministeren påpeker at en person som arbeidet på norsk sokkel før 1994, uten å ha vært bosatt i Norge, har ikke vært medlem av folketrygden og har følgelig heller ikke betalt trygdeavgift.
-Det er altså slik at når Stortinget ved etableringen av folketrygden bestemte at den ikke skulle omfatte personer som var bosatt utenfor Norge. Dette var gjenstand for grundige drøftinger under behandlingen i Stortinget, sier Hauglie, som påpeker at hun svarer på generelt grunnlag og at hun ikke kan kommentere enkeltsaker.
Kan anke
-Enkeltsaker blir behandlet av Arbeids- og velferdsetaten. Vedtak kan overprøves etter alminnelige klage- og ankemuligheter for trygdesaker.
SPANIA I DAG var først i kontakt med Arbeiderparti-veteranen, Svein Roald Hansen. Han utformet et spørsmål til arbeids- og sosialministeren, som svarte raskt på henvendelsen.
Etter avslaget fra Nav, har Manuel Belda Serrano, som bor i Elche, krevd å få sin innbetalte skatt fra perioden 1974 til 1978.

Arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie sier at den spanske oljearbeideren Manuel Belda Serrano ikke har krav på pensjon siden han ikke har vært bosatt i Norge.









