Redningsaksjonen i Totalan utenfor Malaga fortsetter med uforminsket styrke, men den to år gamle Yulen er ikke berget. Nå innrømmer redningspersonell at det hele er en kamp mot klokka. Ingen vet om toåringen er død eller ikke, men det pumpes fortsatt oksygen ned i hullet i håp om at det skal hjelpe guttungen å puste. Nå er et svensk geologiselskap engasjert i redningsaksjonen. Det er det samme selskapet som hentet opp 33 innesperrede gruvearbeidere i Chile i 2010.
To år gamle Yulen var søndag ute på tur sammen med familien, da han ramlet ned i 107 meter dypt borehull. Siden har nærmere 100 personer holdt på med å komme ned til gutten, men foreløpig uten resultat. Det graves et hull parallelt i håp om at man på den måten kan skape en forbindelse inn til der gutten befinner seg. Det er også senket ned et kamera i hullet, med en diameter på 25 centimeter, men det stoppet etter 78 meter. Hvordan gutten har klart å falle ned i hullet, som er så trangt, og forsvinne er et mysterium.
Redningsarbeiderne må være forsiktige, for det er fare for ras. Det er nærmere 100 eksperter, brannfolk, politi og frivillige som jobber på spreng for å redde toåringen.
Borehullet står igjen etter forsøk på å vinne vann. Entreprenøren som har boret hullet, mener bestemt at de har lagt betonglokk over hullet, slik forskriftene tilsier. Dette må imidlertid vært blitt fjernet.
Moren og faren til Yulen sover i en bil i nærheten og er fortvilet. Faren sier til spanske medier at han takker alle som bidrar og lever i håpet på en lykkelig løsning.
I Spania opplevde man en lignende situasjon i 2015. Da falt en eldre mann ned i en 60 meter dyp brønn. Han ble hentet opp etter 16 timer, men mannen var da død. Det var brannfolk fra Albacete som den gangen stod for redningsaksjonen.









