Rodrigo Rato, som tidligere blant annet var spansk finansminister, viseregjeringssjef og president i Internasjonale Valutafondet, skal sone en dom på fire og et halvt års fengsel. Nå beklager Rato – for første gang – sine handlinger og sier at han er beredt til å sone straffen.
Rato har anket dommen og hadde håpet å slippe og begynne soningen i fengslet i Madrid, men han fikk avslag på søknaden og han har altså startet soningen.
Dommen kommer på bakgrunn av at Rodrigo Rato og flere andre har brukt kredittkort knyttet til en konto med svarte penger. Han skal også stilles for retten for hvitvasking og brudd på skatteloven, så det blir nok flere en fire og et halvt år bak lås og slå for den profilerte mannen.









