Det er langhelg i Spania og dermed setter trafikkministeriet inn økte ressurser på spanske veier. Både Guardia Civil og DGTs eget personale vil være sterkt representert på veiene og i sentrum av byene. Det vil bli foretatt 5,1 millioner reiser i løpet av fire dager.
Utfarten starter torsdag ettermiddag og avsluttes normalt ikke før seint søndag kveld eller natt til mandag. Mange fra innlandet velger å reise ut mot kysten. Av de 5,1 millionene bevegelsene er det beregnet at drøye millionen skjer i Valencia-regionen.
Overvåker trafikken
12 helikoptre står parate og alle de 1 690 kameraene som er installert rundt i Spania er operative. Trafikksentralene følger nøye med og overvåker en hver trafikal bevegelse.
Totalt vil 6 000 fra Guardia Civil være ute langs veiene og DGT har 13 000 personer i arbeid. DGTs direktør, Pere Navarro sier i en kommentar:
-Med så stor trafikk er vår tilstedeværelse viktig for å sikre landets innbyggere mest mulig trygghet.
Enkelte steder er det lagt opp til at bilistene skal bruke omkjøringsveier for å få bedre flyt i trafikken og for å unngå kø. Det blir mer eller mindre forbudt å kjøre lastebiler som veier mer enn 7 500 kilo i denne firedagers perioden.
Skal også kontrollere
I tillegg til å overvåke trafikken blir det ekstrakontroller av rusmidler, mobilbruk og bruk av setebelter disse feriedagene.
DGT oppfordrer bilistene til å ta spesielt hensyn til fotgjengere og syklister.
-Avpass også hastigheten etter forholdene, påpeker DGT-direktør Pere Navarro.









