En av de merkeligste av alle de årlige spanske festivalene går av stabelen i dag onsdag 29. august 2018.
La Tomatina i Buñol forventer i år ca. 22.000 betalende deltakere kaste anslagsvis 150.000 tomater på hverandre i løpet av arrangementet.
Arrangementet er en del av den ukelange landsbyfesten, og har i Spania blitt erklært som en festival av internasjonal turistinteresse.
La Tomatina ble arrangert for første gang i 1945 da rivaliserende ungdommer på torget kastet tomater på hverandre fra grønnsaksboder før politiet brøt opp “kampen”. I flere påfølgende år gjentok de aktiviteten, brakte med seg sine egne tomater og til slutt, etter en gang å ha blitt utestengt, ble tradisjonen etablert med regler.
Rådhuset i denne Valencianske landsbyen tok over organisasjonen av arrangementet i 1980, og bestemte at tomatene skulle knuses før de kastes for å unngå skader på folk og bygninger.
Brannbiler står rundt i gatene med vannslangene tilgjengelig som deltakerne bruker for å spyle av seg tomatrester.









