Det finnes flere griser enn mennesker i Spania for øyeblikket. Grisebestanden er oppe i 50 millioner, mens det er 46,5 millioner mennesker i Spania. Det skal være første gang at situasjonen er slik.
Bakgrunnen for veksten i grisebestanden de siste fem årene er økt produksjon av svinekjøtt, blant annet for å imøtekomme eksporten til Kina.
I fjor ble det produsert 4,3 millioner tonn med svinekjøtt i Spania. Det er 20 prosent mer enn i 2012. Spanjolene spiser i gjennomsnitt hele 21 kilo svinekjøtt hvert år og bidrar selv til behovet for høy produksjon.
Den store grisebestanden bekymrer miljøvernere, for grisene drikker blant annet 15 liter vann per dag hver seg og vann er en knapphetsressurs i tørkerammede Spania. Til sammen bruker bøndene som driver med grisehold mer vann enn Alicante, Sevilla og Zaragoza til sammen.
Kjøttindustrien er under overvåking fra myndighetene, for det er avslørt dårlige arbeidsvilkår på mange gårder og produksjonsanlegg. I tillegg er det funnet såkalte gråsonegrossister som kjøper kjøtt som har gått ut på dato, for så å sette på nye merkelapper med ny dato. Mange immigranter har kastet seg på svinekjøttbølgen og i følge spanske medier er flere av disse ikke så nøye verken med renslighet eller opptatt av å følge andre lover og regler.
Spanias miljøvernminister lover nye og strengere kontroller fremover.









