Spansk er et verdensspråk og blant de aller viktigste språkene vi har. 480 millioner mennesker har spansk som morsmål, så det er bare å henge seg på bølgen og lære seg spansk. Det finnes mange muligheter til å bli noenlunde god i spansk, selv om det ikke er et enkelt å lære.
Totalt er det 577 millioner mennesker som snakker spansk i verden, i følge tall fra Cervantes Instituttet. Det er faktisk fem millioner flere enn det var bare for ett år siden.
I dag har 21 land i verden spansk som sitt hovedspråk. Det vil si at 7,6 prosent av verdens befolkning snakker spansk daglig. I USA for eksempel snakker 17,8 prosent av befolkningen spansk, men likevel la president Donald Trump ned de spanske informasjonssidene til Det Hvite Hus. Her har presidenten fått sterk kritikk, som i så mange andre kontroversielle saker uten at Trump bryr seg om det tydeligvis.
Det spanske språket står altså sterkt, men eksperter fra nevnte Cervantes Instituttet advarer likevel for fremtiden. Det spanske språket må passe på å tilpasse seg og være oppmerksom på nye trender. Internett bidrar til utvikling og geografiske grenser viskes ut.
Det er det britiske språk som er toneangivende i verden. Spesielt i forretningslivet brukes engelsk mye. Det samme gjelder i vitenskapelig sammenheng, men spansk er altså en god nummer to.
Skandinavene elsker Spania. Bare i sommer vil 240 000 nordmenn besøke Spania i feriesammenheng. Sol, god mat og drikke til behagelige priser trigger nordmennene. De språklige ferdighetene er det imidlertid så som så med. Det er ikke spesielt utfordrende og problematisk, at folk som drar på ferie en uke eller to ikke snakker stedets språk. Verre er det med trekkfuglene som oppholder seg i Spania i månedsvis. Mange av disse kunne med hell intensivert arbeidet med å lære seg noe mer av det spanske språket.
Samtidig forstår vi at det kan være vanskelig. Mange føler også at det ikke har noen hensikt, for man lever sammen med andre skandinaver og klarer seg utmerket i hverdagen. Det finnes norske leger, tannleger, restauranter, fysioterapeuter, eiendomsmeglere og mange andre som snakker skandinavisk. Behovene blir oppfylt uten å kunne en glose spansk.
Likevel vil vi benytte denne muligheten til å slå et slag for spansk språkopplæring. Det finnes interessante kurs på flere nivåer. Internett kan også med hell benyttes, for å bedre språkferdighetene. Husk at spansk er et viktig språk.









