Sommeren i skandinavia har vært utrolig varm, og flere varmerekorder er slått. Men det er ikke bare i nord-Europa man i disse dager opplever ekstreme temperaturer.
– Det er allerede varmt i Europa, for det er en hetebølge som har startet. Lørdagen har pekt seg ut som den varmeste dagen, sier meteorolog ved StormGeo i Norge, Frode Håvik Korneliussen.
Og det er ikke bare nok en varm dag som er spådd i syd-Europai helgen. I Spania og Portugal viser enkelte prognoser at det kan bli ny europeisk varmerekord.
– Varmerekorden i Europa ble satt i Hellas i 1977, med 48 grader. I helgen er det absolutt mulighet for at denne rekorden kan ryke, selv om forskjellige modeller viser ulike temperaturer, sier meterologen.
Dette skriver TV2.no.
– Mennesker kommer til å dø
Meteorologen er usikker på om rekordvarmen kommer til å slå til, men kan nærmest garantere at det minst blir over 40 grader på den iberiske halvøy.
– Det er fortsatt noen dager frem i tid, så prognosene kan gå litt ned. Uansett vil det være svært varmt.
Det er for det meste i Portugal at enkelte prognoser viser temperaturer over 50 grader. Men Korneliussen sier været sannsynligvis blir ganske likt i den indre sørlige delen av Portugal og Spania.
– Årsaken til de høye temperaturene er kort forklart varm luft som kommer inn fra Sahara, sier Korneliussen.
Den svenske naturkatastrofe-eksperten og tidligere meteorologen Pär Holmgren sier temperaturene som er spådd er livsfarlige.
– Mennesker kommer til å dø, sier Holmgren til Expressen.
Beredskap
Meteorolog Korneliussen sier det kan være lurt å unngå for mye sol på dagen, dersom du befinner deg i de varmeste områdene.
– Det gjelder å holde seg hydrert. Varme er like farlig som kraftig vind og flom, og hetebølger tar liv. Det er særlig eldre og svake som må få i seg nok væske.
Spanias meteorologiske institutt sier at åtte provinser i den sørlige regionen Andalucía og området rundt Madrid er spesielt utsatt under varmebølgen som begynte å gjøre seg gjeldende onsdag.
Ytterlige et tjuetall provinser er satt beredskap på et noe lavere nivå. Men verst kan det bli i dalførene der Spanias tre største elver løper. Her kan temperaturene komme opp i 44 grader torsdag og fredag.
Myndighetene advarer mot å oppholde seg ute i de varmeste timene på dagen. Alle blir bedt om å drikke mye og holde hus og biler så kjølige som mulig.









