Jeroni Moncho Pinet og Joan Fornés Mulet ønsker velkommen til “nye” Casa Pinet i Alcalali.
Etter 44 år i Tarbena, nord på Costa Blanca, har restaurant Casa Pinet flyttet til Alcalali. Selv om stedet er nytt, er restaurantens sjarm og stil beholdt. Casa Pinet er og blir den røde restauranten på Costa Blanca, som altså er en opplevelse å besøke.
Det var i 1974 at Jeroni Moncho, med tilnavnet Pinet, etablerte restauranten Casa Pinet sammen med kona Anita. Det at Jeroni ikke fikk fornyet husleiekontrakten og at ekteparet begynner å dra på årene, førte til at hele etablissementet ble flyttet fra Tarbena til nabobyen Alcalali i Jalondalen for noen måneder siden.
-Far trengte avløsning etter mange år med hardt arbeid, forteller sønnen Jeroni Moncho Pinet til SPANIA I DAG.
I farens ånd
Det er sønnen som nå har overtatt restauranten og driver den videre i farens ånd. Bortsett fra at stedet og lokalene er nye, så er altså alt som før, bortsett fra at Casa Pinet har fått langt bedre plass enn tidligere – både ute og inne er det godt med bord og stoler.
-Far er fortsatt her flere ganger i uka. Jeg kan gjerne ringe ham, så du får hilst på ham igjen, sier sønnen. Vi avslår høflig tilbudet siden vi har snakket med Jeroni og hørt hans historie flere ganger tidligere. For våre lesere kan vi imidlertid repetere den noe spesielle historien.
Var banditt
Jeroni Moncho hadde en spesiell oppvekst. Hans bestefar var bandolero – altså banditt – og levde i fjellheimen på Costa Blanca. Han ble til slutt arrestert og sendt i fengsel i Ceuta. Selv har 80 år gamle Jeroni Moncho sonet en åtte måneders fengselsdom i sin ungdom og hele hans familie har i årevis blitt overvåket og fått husarrest på grunn av sitt venstrevridde politiske syn. Jeroni Moncho senior er og blir kommunist.
Nettopp kommunismen setter sitt preg på restaurant Casa Pinet. Restauranten i Alcalali, akkurat som den gamle i Tarbena, minner vel så mye om et museum som et spisested. Det er nettopp omgivelsene og alle gjenstandene som gjør restauranten så spesiell.

Jeroni Moncho Pinet senior har overlatt restaurantdriften til sin sønn. Jeroni har forøvrig arbeidet hele livet med kun en hånd, da han var utsatt for en eksplosjon som treåring.
Statsledere, kuler og krutt
På veggene henger det plakater fra den spanske borgerkrigen og annen verdenskrig. Det er bilder av Che Guevara, Leonid Bresjnev, Lenin, Willy Brandt og mange andre «røde» statsmenn på veggene. I taket henger det flagg og vimpler. I store glassmontre ligger det kuler, krutt og geværer til minne om revolusjonen.
-Vi har prøvd å beholde det samme miljøet som vi hadde i Tarbena. Egentlig er alle gjenstandene flyttet hit, sier Moncho og viser oss et norsk flagg.
Jens Stoltenberg
Nordmenn har alltid vært velkomne gjester hos Casa Pinet, derfor har man også meny på norsk. En hilsning fra NATO-sjef og tidligere statsminister, Jens Stoltenberg finner Jeroni Moncho også og viser oss gjesteboka med stolthet. Casa Pinet har et helt bokskap fullt med gjestebøker. Tusenvis har vært innom spist og drukket i løpet av de 44 årene Pinet har drevet.
Casa Pinet satser fortsatt på lokale råvarer. Menyen er enda mer omfattende enn tidligere, men det går mye i lam, kanin og pølser. Paella selges det mye av og restauranten har lokal vin tappet på flasker med egen etikett som husets vin..
-Vi satser på kortreist mat, der urter og god kvalitet settes i høysetet, forklarer Monchos medhjelper Joan Fornes Mulet.
FAKTA
Det er forholdsvis enkelt å finne restaurant Casa Pinet. Reis til Benissa og ta innover Jalondalen. Følg veien mot Alcalali og på stedets eneste store veikryss er det godt skiltet. Restauranten ligger bare noen få meter fra hovedveien.




















