Det blir stadig dyrere å leie hus og leiligheter i Spania. Over hele landet meldes det om stor økning i husleieprisene.
I følge avisa Informacion økte husleiene i Torrevieja med 21,3 prosent bare i mai. Det er flere årsaker til at prisene stiger i Saltbyen. I utgangspunktet er prisene lave sammenlignet med mange andre steder, samt at sommersesongen er her og da betaler turistene nesten hva som helst for å få tak over hodet.
I Valencia økte prisene på leie med 14 prosent forrige måned, mens det i Alicante kun var 3,8 prosent stigning.
I Malaga registreres det at husleiene i gjennomsnitt er økt med 13,2 prosent det siste året. I løpet av de siste fem årene har prisene steget med 38 prosent. En gjennomsnittlig husleie i Malaga-regionen ligger nå på 1. 000 euro i måneden.
Det finnes også en annen enkel og logisk forklaring på årsaken til at husleiene stiger mye. Huseierne må som kjent registrere seg og betale skatt av inntekten. Disse økte kostnadene må huseierne få dekket inn om det i det hele tatt skal bli lukrativt å leie ut. Slik sett er det lite håp om at prisene på å leie blir lavere i årene som kommer.
Husleieøkningene skaper ikke spesiell utfordringer for turistene utover irritasjon og at Spania kanskje får noe mindre turisttrafikk. Det er verre for spanjolene som tjener lite og som allerede har det vanskelig rent økonomisk.









