Spanjolene er lei alle turistene. På mange typiske turiststeder presses prisene på eiendom i været og vareutvalget i butikkene blir dårligere. Lørdag blir det protestmarsjer over hele Spania.
Det er sterkt økende husleier som plager spanjolene mest. Enkelte steder har husleiene steget med opp til 40 prosent de siste årene og prisene på eiendom stiger også. Turistene betaler nærmest hva som helst og huseierne leier heller ut til utlendinger på ferie enn til fastboende spanjoler. Pengene styrer markedet.
Noen har til og med opplevd at leiekontraktene på leiligheter i boligblokker er sagt opp. Eierne vil heller bruke leilighetene til ferieformål.
På Kanariøyene er folk i Las Palmas på Gran Canaria og de som bor på Fuerteventura hardest rammet, men det samme skjer på Palma på Mallorca og i byer som Barcelona, Malaga, Valencia og Madrid på fastlandet.
Vareutvalget i butikkene blir også mer og mer tilpasset turistene, slik at helt vanlige spanske varer blir fortrengt fra hyllene til fordel for typiske produkter som turister vil ha.
Det er meldt at det blir protestmarsjer i andre europeiske byer også til lørdag. Det er altså ikke bare Spania som merker masseturismens skyggesider.









