SPANIA I DAG har allerede fortalt at enkelte medisiner vil bli billigere i 2018, men vi kan også opplyse at det er en del som blir dyrere i år.
Gassprisene vil for eksempel i gjennomsnitt øke med 6,2 prosent – 4,9 prosent for de som bruker gass til oppvarming av varmt vann og matlaging, mens de som bruker gass som oppvarming av boligen vil få en prisøkning som forventes å bli 6,6 prosent.
Den delen av gassregningen som myndighetene har kontroll på vil bli unntatt prisøkning. Det er kun prisøkning fra det internasjonale olje- og gassmarkedet som reflekteres i gassregningen du vil få.
Skatter og avgifter knyttet til strømregningen utgjør ca. 60 prosent av totalen. Denne delen fryser myndighetene, så om det kommer en prisøkning på elektrisitet i år, kommer det ene og alene av at din leverandør har lagt på prisen. Det forventes følgelig kun en liten prisøkning på strøm i år.
Som tidligere omtalt vil prisstigningen for å kjøre på spanske motorveier øke med 1,91 prosent i gjennomsnitt.
Noen steder i Spania vil eiendomsskattene øke, mens andre steder blir det en reduksjon.
Den nasjonale telegiganten Telefonica, som eier alle linjene i spania og som selger kapasitet videre til andre operatører, har også frosset prisene. Det er likevel flere operatører som melder om at prisene vil øke fra nytt år av.
Det vil koste 55 cent mer å sende brev og kort fra januar av. Prisene for å sende pakker og brev utenlands øker med 10 cent.









