Bruno-stormen satte sine alvorlige spor flere steder i Spania, viser en rapport som oppsummerer skadene av det harde frontsystemet som veltet inn fra Atlanterhavet med all sin kraft tidligere i uka.
I den vesle byen Segur de Calafell i Tarragona, sør for Barcelona, døde en 56 år gammel mann. Han mistet rett og slett balansen i den sterke vinden og falt i døden fra sin balkong. Mannen forsøkte å reparere et vindu, da vinden tok tak i ham og livet stod ikke til å redde.
I Petrer i Alicante fikk en 74 år gammel kvinne rester fra et hustak i hodet og måtte til sykehus for behandling. Hun ble raskt skrevet ut.
Alarmsentralene Spania rundt hadde det travelt da Bruno herjet deler av Spania. Til sammen kom det inn flere tusen samtaler til sentralene, men heldigvis få personskader.
Mange veier ble ødelagt og trær falt over ende. Det samme skjedde med stillaser, reklameskilt og andre løse gjenstander. Men det er altså ikke meldt om alvorlige personskader på grunn av dette. Det vil imidlertid ta litt tid å få ryddet opp mange steder. Enkelte strender har også fått hard medfart, så mange kommuner får en omfattende jobb med på få rettet opp dette på nyåret.
Det ble meldt om over 10 meter høye bølger i Gijon og noen av vindkastene kom opp i 120 kilometer i timen. Dog var de kraftigste vindene i Biscaya-bukta, der vinden ble målt til over 160 kilometer i timen i perioder. Flere fly som skulle til Bilbao måtte gjøre vendereis.
Skisentrene i Sierra Nevada måtte stenge da stormen herjet som verst.









