Det norske investeringsselskapet Axactor har kjøpt opp et konkursbo fra den spanske banken Unicaja. Det gjelder eiendomssalg.
Kjøpesummen skal være 228 millioner euro. Kjøpet er gjort gjennom et holdingselskap i Luxembourg.
Handelen er slik at Axactor kjøper 75 prosent av to eiendomsselskaper av banken Unicaja, som tidligere har gått konkurs. Totalt dreier det seg om 4 000 leiligheter. Det er ikke kjent hvor leilighetene ligger.
Salget vil styrke den spanske banken kapitalmessig, men det vil ikke slå nevneverdig ut på årets resultat.
Axactor har spesialisert seg på inkasso og det å kjøpe opp konkursboer. Det er ikke lenge siden selskapet gjorde en stor handel i Italia. Hegnar.no har anbefalt folk å kjøpe aksjer i selskapet, som er på Oslo Børs.
Tidligere i høst kjøpte Norges rikeste mann John Fredriksen seg opp i selskapet Axactor. Fredriksen kjøpte 22 902 500 aksjer til en kurs på 2,65 kroner. Med det eier John Fredriksen og hans selskap Geveran Trading 11,47 prosent av selskapet.
Det var forøvrig Axactors spanske direktører David Martin Ibeas og Andres Lopes Sanchez som solgte halvparten av sin aksjeportefølje til Fredriksen.









