Den internasjonale Dragebåt-festivalen i Torrevieja ble en suksess med ny Guinness-rekord.
Lørdag 11. og søndag 12. november ble det arrangert internasjonal Dragebåt-festival i Torrevieja. Festivalen ble meget vellykket og det hele endte med at det ble satt ny Guinness-rekord.
Det var andre gang at en slik dragebåt-festival ble arrangert i Torrevieja og det ble konkurrert i flere klasser. Foreningen Dragoon Boat, Real Nautical Club i Torrevieja, Thai Sport Mar Menor og Nautical Marine International stod bak arrangementet.
Fra Spania
Det deltok 250 roere i konkurransene, der Spania hadde representanter fra Torrevieja, Asturias, Almeria, Sevilla og Murcia. Det deltok også roere fra Kypros, England, Canada, USA og Italia. Det var mange tilskuere som fulgte regattaen fra land.
Dragebåter kommer opprinnelig fra Kina. Denne tradisjonen skriver seg hele to tusen år tilbake i tid. Båtene har fra 10 til 20 roere pluss en styrmann og en trommeslager. Et dragehode preger båtene i bauen og halen på dragen sees akterut. Dette bidrar til å gjøre båten ekstra spektakulære å se på.
Ny rekord
Det var helt fra start av meningen at det skulle forsøkes med å sette ny rekord og komme i Guinness sin rekordbok, så slik sett ble forhåpningene innfridd. Konkurransen varte i hele 24 timer og startet lørdag formiddag.
I Hong Kong ble det rodd 247 kilometer på 24 timer og det var så langt Guinness-rekorden. I Torrevieja maktet man å ro 266 kilometer på samme tid, så dermed er den nye rekorden flyttet til Torrevieja.
Arrangementet i Torrevieja ble så vellykket at det ligger an til at det blir ny festival neste år og arrangørene vil da sikkert forsøke å forbedre den nye Guinness-rekorden med ytterligere noen kilometer.









