Onsdag 22. mars blir det åpen dag i renseanlegget i Torrevieja. Dette har bystyret og vannverket vedtatt i anledning ”Verdens vanndag” i FN-regi. Hensikten er å gi publikum innblikk i renseprosessene og gjenbruken av vannet.
Den rensede vannet kan ikke brukes til konsum, men til vanning av grønne områder, jordbruk og gaterengjøring. 100% av vannet i Torrevieja renses og gjenbrukes.
Arrangementet i renseanlegget er gratis og er en del av FN-markeringen. Renseanlegget er åpent fra 09:30 til 14:00, og alle som er interessert i å lære mer kan møte opp, heter det i en pressemelding fra kommunen.
Anleggene ligger på veien til kirkegården i Torrevieja, avkjøring fra 332. Under arrangementet vil det blir vist video som forklarer prosessene. Teknikerne fra Agamed vil ta en omvisning, og forklare de tre fasene vannet utsettes for i disse anleggene. I forbehandlingen blir større partikler fjernet. Deretter fortsetter vannet til runde tanker som sørger for sedimentering av organisk materiale. Så, for å fjerne organiske rester, kommer et andre rensetrinn, som fjerner forurensninger som er blitt oppløst. For at vann skal kunne brukes på nytt må det gå gjennom en tredje fase som kalles tertiær behandling, som gir et helt gjennomsiktig og rent vann fritt for mikroorganismer.
I tillegg blir det søkt etter avfallsstoffer som for eksempel malinger, oljer, vaskemidler, såper, pinner, kluter, medisiner, pesticider, blant andre – og de konsekvenser disse kan føre til omgivelsene.









