I 12 år har Sjømannskirken hatt London-turer for konfirmanter. Sist helg reiste årets konfirmanter i Sjømannskirkene i Torrevieja og Albir til London bli kjent med storbyen og konfirmantene fra de andre sjømannskirkene i Spania.
-Vi var 17 konfirmanter, fem ungdomsledere og fire voksne ledere som reiste fra Albir. Til sammen så var det 60 konfirmanter og 30 ledere samlet, og, så og si samtlige at de 90 sov på sjømannskirken i London! Det var intenst mye som skjedde med mye program. Det begynte allerede på første dagen, eller reisedagen. Etter vi har kommet fram og spist, var det litt undervisning før vi da reiste ut for å se musikalen Les Miserable. Vi har også hatt fast kveldsprogram med underholdning som ungdomslederteamet har hatt ansvaret for, sier sjømannsprest Leif Oscar Reiestad som har deltatt på turene til London de siste tre årene.
Ikke vært i London
-Mange har ikke vært i London før. Det var jo veldig spennende å finne ut av T-banen i London og komme seg fra A til B. Litt av tanken med turen var jo å gi en fellesskapsfølelse, men også gi konfirmantene en trygghet på seg selv. De må selv være med å ta ansvar for å finne frem og orientere seg, og vi opplever av mange vokser på dette.
-Det er mange som reiser for første gang på en slik tur uten mor og far. Når det gjelder tilbakemeldingene vi har fått så er de for det første at mange er glade og fornøyde ungdommer som har kost seg med å bli kjent med andre ungdommer og de melder om å ha fått en entusiasme etter å ha vært på storbytur.
Rekrutterer ungdomsledere
Sjømannspresten er veldig stolt over at det var flest ungdomsledere fra Sjømannskirken Albir-Villajoyosa.
-Dette er tidligere konfirmanter som har tatt lederkurs. Ellers, på dagene, har vi vandret rundt i London og sett på severdigheter. Vi har vandret rundt i grupper og på kort tid rukket og blitt godt kjent med hverandre. På kveldstid så har det vært både sosiale samlinger og kveldssamlinger,
skyter barne-og ungdomsarbeider Arne Nilsen Berge inn.
Også Torrevieja
Litt av det som kirkearbeiderne opplever som styrken ved disse turene er at det knytter sammen konfirmantgruppen.
Også Arnfinn Eng, sjømannsprest og kapellan ved Sjømannskirka i Torrevieja, mener London-turen sammen med årets konfirmanter var en suksess på alle måter.
-Her fra saltbyen Torrevieja var vi 12 konfirmanter og tre ungdomsledere som går på VGS her i Torrevieja. I tillegg deltok også barne- og ungdomsarbeider Ellen Marie Farstad Johnsen og meg selv.Torsdag begynte vi rett på med musikal i Queens Theatre i Piccadilly. Andre høydepunkter under turen var utfluktene til London Eye, London Dunguns og Big Ben. Unddommene storkoste seg også under rebusløpet Royal Walk. Her ble ungdommene delt inn i mindre grupper og måtte på egenhånd finne fram til noen av Londons viktigste historiske steder og landemerker. Det var også en fin opplevense å delta på en anglikansk ettermiddagsbønn i den storslåtte katedralen Westminster Abbey, avslutter sjømannspresten i Torrevieja.
















