Trafikkdirektoratet (DGT) i Spania skriver i en pressemelding at politiet kan gi opp til 4. 000 euro i bot til sjåfører som røyker i bilen.
Bakgrunnen er at DGT mener at røyking bak rattet kan distrahere førere og generelt sett hindrer sjåførens bevegelsesfrihet. Det å slå asken av sigaretten eller det på få et hosteanfall kan føre til sjåføren mister kontrollen.
I tillegg til 4. 000 euro i bot, så vil en sjåfør som blir tatt få fire prikker i sertifikatet. Dette handler om trafikkregel paragraf 17 og 18 i direktivet for transport.
DGT minner også om at det er forbudt å ha radarvarsler i bilen. Boten er 6. 000 euro og seks prikker i førerkortet. Verkstedet som har installert varsleren kan få bot på mellom 3. 000 og 20. 000 euro.
Fyllekjøring i Spania, der promillegrensen er 0,5 for de fleste, gir en bot på 500 euro og seks prikker. Promillegrensen for yrkessjåfører og personer som har hatt førerkort mindre enn i to år er på 0,30. Kjøring i narkotikapåvirket tilstand gir en bot på 1.000 euro og seks prikker.