I begynnelsen av august fant dykkerinstruktør Jessy Cuesta en gullring på bunnen av havet rett utenfor Benidorm.
“Noe glitret foran meg og fanget oppmerksomheten min, og jeg fant ringen på ca. syv meters dyp. Ringen hadde inskripsjonen Juani og datoen 17. februar 1979. Det ble bare veldig viktig for meg å prøve å finne eieren,” fortalte Cuesta til The Local over telefonen fra Nisos Dive Centre i Benidorm. “Jeg skjønte at den må ha vært viktig for noen og ønsket å prøve å returnere den.”
Hun postet et bilde av funnet på Facebook og ba sine venner om å dele i håp om å spore opp paret som giftet seg på denne datoen og som hadde besøkt Benidorm, men avslørte ikke navnet i ringen, vel vitende om at det bare ville være kjent for den sanne eieren.
Innlegget ble delt mer enn 78.000 ganger og hadde ønsket effekt. Jessy ble kontaktet av mer enn 300 personer, men ingen av dem matchet navnet som var gravert i ringen.
Så til slutt fikk hun samtalen hun hadde ventet på. Fra Juani selv.
“Jeg hadde ikke fortalt noen navnet i graveringen, så når jeg ble kontaktet av noen kalt Juani ropte jeg i glede!” forklarer Cuesta.
Juani forklarte at hun trodde det var hennes ektemann Augustines giftering, en ring han mistet fem måneder inn i ekteskapet da de badet utenfor Benidorm.
Paret som giftet seg i Benidorm, nå bosatt i Uteba, Zaragoza, og driver en bar, er overlykkelige over oppdagelsen.
“Det var en stor overraskelse at det etter 37 år var noen fant den og ikke minst at vi fikk høre om det” sier Augustine Aliaga, eieren av den savnede ringen til den lokale avisen Heraldo de Aragon, og forklarer videre at hans kones familie fortsatt bor i Benidorm, og at hennes niese hadde sett posten på Facebook.
Han husker tydelig den sommerdagen i 1979 han mistet ringen. Etter en svømmetur innså jeg plutselig at jeg hadde mistet ringen. jeg brukte lang tid på å søke etter ringen, men til ingen nytte, “sa han.
Augustine Aliaga og hans kone er meget glad over å få ringen tilbake etter 37 år.
“Det er en fantastisk overraskelse, ikke på grunn av den materielle verdien, men viktig symbolsk og følelsesmessig siden det er ringen vi satte på oss i kirken under vielsen”.
Dykkerinstruktør Cuesta vil reise til Zaragoza neste uke for å returnere ringen personlig. “Jeg kunne bare ha sendt den i posten, men så tenkte jeg hvor herlig det ville være å se det øyeblikket de blir gjenforent med noe som ble tapt for så lenge siden, symbolet på kjærligheten til et par som fortsatt er lykkelige sammen den dag i dag”









