Meningsmålingene i Storbritannia viser dødt løp, mens bookmakerne tror at landet forblir EU-medlem. Det er situasjonen dagen før britene skal gå til stemmeurnene for å bestemme om det blir «brexit» eller ikke.
I en meningsmåling i avisa The Times viser 4-42 i fordel utmeldelse av EU, mens det i Daily Telegraph var det 53 prosent som vil forbli i EU ot 46 prosent som ønsker utmeldelse.
Bettingselskapet Ladbrokes har meldt at oddsen for at britene skal stemme for å bli i EU er redusert til 2/7. Det tilsvarer en 74 prosent sjanse.
Andre bettingselskaper mener at utviklingen i markedet ligner svært mye på det man opplevde under folkeavstemningen i Skottland i 2014 om uavhengighet fra Storbritannia. Det hele endte med at skottene stemte for å bli i unionen.
-Det er 75 prosent sjanse for at britene blir i EU, mener selskapet Betfair, som forrige uke meldte at det var 62 prosent sjanse.
Blant spanske økonomer er det en viss uenighet om hva et britisk EU-nei vil ha å si for Storbritannia og for Spania. Det hersker imidlertid enighet om at det nok er best at det hele forblir som i dag. Det antydes at pundet vil synke betraktelig ved et EU-nei og i norsk verdi antas det at pundet vil ligge på ca. 10 kroner. Det er ca. 2,50 kroner mindre enn i dag.
En av fire som besøkte Spania som turister i fjor var briter – det vil si ca.15,5 millioner. Med lavere pundkurs og pundverdi vil mange briter kanskje se seg om etter andre destinasjoner der de får mer for pengene.
-Den globale økonomien vil bli påvirket av et nei til EU fra britene, påpeker en rekke økonomer dagen før britene skal stemme.
Under en stor debatt i BBC-regi i går seiret ja-siden med knapp margin, skal en tro britiske aviskommentatorer.









