For mye sol kan utvikle hudkreft og det er spesielt føflekkreften som er den farligste. Hudkreft øker ganske mye i Spania og det er nettopp sola som får hovedskylda for akkurat denne negative utviklingen.
44 prosent blir brent av sola minst en gang hvert år. I alderen 15 til 19 år er antall forbrenninger enda høyere. Desto flere solforbrenninger man har jo større er faren for å få hudkreft senere i livet, derfor er det ekstra viktig å beskytte barna for den sterke sola.
I perioden 2002 til 2011 steg antall føflekkrefttilfeller med 90 prosent for menn og hele 94 prosent for kvinner. Det antas at 85 prosent av tilfellene kommer fra sola. Det avsløres nå 160 tilfeller av hudkreft per 100 000 innbygger i Spania.
Hudkreft oppstår som oftest på nesa, ved ørene og ved øynene. Hudkreft kan deles inn i to kategorier – alminnelig hudkreft og føflekkreft. Det er altså den siste som er farlig som kan være dødelig.
Føflekkreften utgjør kun fire prosent av alle krefttilfellene i Spania, men er likevel ansvarlig for 80 prosent av dødsfallene.
Det viktigste rådet, spesielt overfor solhungrige skandinaver, er å holde seg i skyggen mellom klokka 12-15.00. I dette tidsrommet er sola sterkest og gjør mest skade. Uansett tidsrom er det viktig å smøre seg ofte og med kvalitetssolkrem. Solkremen skal beskytte deg mot både UVA- og UVB-stråler. Sjekk dette nøye før solkrem kjøpes inn. Undersøk også at solkremen er fri for 4MBC, som er et hormonforstyrrende middel. Solkremen bør heller ikke inneholde parabaner.









