Spania er definitivt størst i verden når det gjelder å eksportere vin. Spania har nå 23 prosent av det globale markedet.
Spansk vineksport økte med 4,4 prosent fra 2014 til 2015.
Når det er snakk om verdien på vinen som eksporteres, så kommer Spania først på tredjeplass. Frankrike og Italia ligger foran Spania i dette tilfelle. Spanske viner selges billigere enn de franske og italienske, og ofte er spansk vin på tilbud i supermarkeder verden rundt. Det bidrar til å holde prisene nede, selv om kvaliteten i utgangspunktet kanskje ikke er noe dårligere enn hos konkurrentene.
Den spanske eksportverdien lå i fjor på 2,641 millioner euro. I 2014 var verden 2, 529 millioner euro.
Verdensproduksjonen av i 2015 endte på 274 millioner hektoliter, som er en oppgang på 2,2 prosent. Italia produserte mest vin og økt sin produksjon med tolv prosent. Frankrike og Spania kom deretter.
Verdt å merke seg er at Chile nå er verdens femte største vinprodusent med en produksjonsøkning på hele 28 prosent fra 2014 til 2015.
Spania kan være stolte av at de har verdens største vinmarker. 13,6 prosent av verdens vinmarker ligger i Spania. Kine innehar annenplassen.
