Inditex, som eier Zara og en rekke andre kleskjeder, er i hardt vær. Folk protesterer nemlig mot de utstillingsdukkene som butikkene bruker. Dukkene har så tynne bein og kropper at de kalles «anoreksi-dukker».
En protestaksjon kalt «INDITEX ingen flere anoreksi-dukker» har holdt det gående i en kort stund og i løpet av protestperioden signerte 111.822 på oppropet på change.org.
-Moteindustrien må forstå betydningen av de signaler de sender ut når de plasserer unormalt tynne dukker i vinduene for å øke salget. Dukkene er tynnere enn armen min, sier Anna Riera, som startet aksjonen.
Aksjonistene ber Inditex og hele moteindustrien om å skjerpe seg, slik at de ikke bidrar til økte problemer knyttet til anoreksi og bulimi.