Fredag morgen inviterte sykehuset IMED Levante alle interesserte til en sunn og aktiv dag ute i friluft.
Arrangementet ble holdt på landstedet Finca Camino Viejo, ved foten av Sierra Helada, og ble en stor suksess med rundt 100 deltakere.
Deltakelsen på den aktive morgenen kostet bare 3 euro og inntektene ble donert til matbanken i Alfaz del Pi.
Pasientkoordinator ved IMED Levante, Carolina Delgado Jönsson, forteller at sykehusets tre busser startet å hente folk allerede ved halv ni-tiden.
-Vi er veldig fornøyde med responsen fra publikum. Blant de mange nasjonalitetene som deltar på denne begivenheten i dag er en stor gruppe med nederlendere, nordmenn, briter og tyskere. Vi var litt bekymret da vi så værmeldingen på onsdag, men heldigvis slapp vi unna med litt duskregn før de ulike aktivitetene startet, forteller en lettet pasientkontakt.
I løpet av dagen hadde sykehuset lagt til rette for en lang rekke aktiviteter for de mange fremmøtte.
-Vi startet dagen med enkel pilates-trening, rytmisk gymnastikk og tips om grunnleggende strekke og tøyningsøvelser fra våre fysioterapeuter fra IMED. Deretter delte vi deltakerne inn i mindre grupper hvor noen fikk initiering i Nordic Walking og Raktor (armvekter med mikroperler av silisium), mens andre lærte førstehjelp med en av våre sykepleiere og andre. Vi er veldig fornøyde med hvordan dagen har gått for seg og håper alle som deltok koste seg og hadde en fin morgen sammen med oss i dag. Nå skal vi avslutte dagen med musikk, grønnsakspaella og forfriskninger m.m., sier den blide pasientkontakten.
Rita Moe fra Vestfold var en av de mange medlemmene i Den norske klubben Costa Blanca som hadde funnet veien til det billedskjønne landstedet mellom Albir og Benidorm denne morgenen.
-Det var en deilig treningsøkt og spesielt morsomt å prøve de nye armvektene. Jeg brukte et par med vekter som var mye tyngre enn de skulle være. I stedet for damevekter på rundt et halvt kilo brukte jeg herrevekter på nesten en kilo, så det ble ganske slitsomt mot slutten. Jeg synes dette var et fint tiltak fra IMED Levante sin side. Vi er vel rundt 13 fra den norske klubben her i dag, tror jeg, og jeg er sikker på at vi blir mange fler neste år, avslutter Rita Moe før hun haster videre til neste aktivitet på programmet.
Kåre Sveistrup fra Aurskog, like øst for Lillestrøm, hadde hørte om arrangementet via turoperatøren Solgruppen.
-Dagen har vært fin, og dette har vært et veldig bra og et fint arrangement. Vi har vært ute og gått en enkel fottur på ca tre kilometer i smågrupper, og nå skal jeg lære å lage en vegetarisk paella med kokker fra et av de beste hotellene i området. Det er nok mye mulig at jeg kommer også nest år, for jeg skal iallfall ned til Spania også i 2016, smiler Kåre lurt.