Spanias budsjettforslag for 2016 får tommelen ned i Brussel. EU har lagd nye regler og det kan føre til at den spanske regjeringen må lage nytt budsjett. Det kommer motstridende meldinger om hvor strenge EU vil være.
Konsekvensen er i verste fall at Statsbudsjettet må slankes og spanjolene får føle nye økonomiske kutt på kroppen.
Det spanske Statsbudsjettet viser et underskudd på 3,5 prosent av Brutto Nasjonalprodukt (BNP) neste år. Taket i eurosonen er nå satt til tre prosent.
EU er også misfornøyd med takten i gjennomføringen av strukturelle endringer i det spanske samfunnet.
Spanias finansminister Luis de Guindos forsvarer budsjettet. Ministeren mener at EU og den spanske regjeringen har forskjellige estimater og utgangspunkt for beregningene.
-Vi kommer ikke til å foreta endringer i budsjettet, sier Luis de Guindos.
Tautrekkingen er altså i gang. Kilder i Brussel sier til tyske medier at det kan hende at Spania får gjennomslag til slutt, for landet er blant de som har vist mest vilje til å foreta endringer av alle land innen eurosonen de siste årene. Blant annet opprettholder det Internasjonale Pengefondet sine prognoser for Spania. 3,1 prosent vekst i 2016 og 2,5 prosent i vekst i 2017 viser Spania gode økonomiske takter tross alt sammenlignet med mange andre land.