Hele ni konserter står på programmet i årets utgave av Música a Boqueta Nit, som arrangeres hver torsdag i juli og august på den stemningsfulle Plaça de l’Aigua i Altea. Publikum kan se frem til et mangfoldig musikalsk tilbud, fra lokal ungdom og profesjonelle musikere til hyllestkonserter og innovativ perkusjon.
Kulturansvarlig i Altea kommune, Pepa V. Pérez, presenterte programmet sammen med presidenten for Societat Filharmònica Alteanense (SFA), Francis Alvado, og koordinator Juan Tomás Laviós. Pérez fremhevet at arrangementet, som har blitt en sommertradisjon, “satser på kvalitetsmusikk, nærhet og lokalt talent – i et unikt og trivelig miljø”.
Juli: Lokale krefter og unge musikere i fokus
Konsertene i juli er organisert av SFA, og byr blant annet på unge musikere og utradisjonelle instrumentgrupper.
3. juli: Quartet de Saxos SRM – saksofonkvartett fra Sociedad Recreativa Musical i Altea la Vella.
10. juli: Groove Dealers – unge musikere spiller funk, disco og rock.
17. juli: Toobrass Quartet – nyetablert messingkvartett med to tromboner, en tuba og et bombardin.
24. juli: Ensemble Tubas y Bombardinos SFA – unge musikere fra et sommerkurs gir sjeldne instrumenter rampelyset.
Francis Alvado uttrykte stor takknemlighet for støtten fra kommunen og kulturhuset: “Dette prosjektet lar oss dele scene med fantastiske artister og fremme kulturlivet i Altea.”
August: Profesjonelle artister og musikalsk reise
August-programmet er kuratert av kulturavdelingen og koordinert av Juan Tomás Laviós, og presenterer et rikholdig og profesjonelt program:
31. juli: Maria Rodés Canta Copla – den katalanske artisten tolker ikoniske spanske etterkrigssanger i anledning tiårsjubileet for albumet Maria Canta Copla.
7. august: Levare Clarinete Cuarteto – fire klarinettister fremfører høydepunkter fra spansk klassisk musikk.
14. august: Conecta Percusión – Over Pulse and Echoes – nyskapende og dynamisk perkusjonsforestilling med Guillem Serrano.
21. august: Stevie Wonder Collection – Fun Jazz Project – storbandjazz og funk møter klassiske hits.
28. august: Felip Zaragozí Jazz Ensemble – La lluna – poetisk jazz med temaet “månen og musikkens kraft”.
Billetter og praktisk informasjon
Billetter kan kjøpes via www.alteacultural.com, eller i døren én time før konsertstart, så lenge det er ledige plasser.
Kulturansvarlig Pérez inviterer både innbyggere og besøkende til å nyte sommerkveldene i Altea:
“Vi ønsker alle velkommen til en ny utgave av Música a Boqueta Nit, i et fredelig og varmt miljø, under åpen himmel og med fantastisk musikk.”










