– Den katolske kirken eier flere enn 100.000 eiendommer i Spania. Dermed er kirken Spanias største «eiendomsmeglerfirma».
Dette skriver dittspania.es / Arne Bjørndal
Dette uttalte nylig en representant for spanske «Europa Laica» – en ideell organisasjon som fremmer sekularisme og vil ha skille mellom kirke og stat, til radiokanalen Cadena SER.
Offisielt gikk den katolske kirken og den spanske staten fra hverandre i 1978 i forbindelse med innføringen av den nye spanske grunnloven.
Poenget til «Europa Laica» er at den spanske kirken fortsatt nyter enorme økonomiske fordeler. Blant annet er kirker og eiendommer som knyttes til sosialt arbeid fritatt fra å betale skatt.
Men også eiendommer som næringslokaler, parkeringsplasser og utleieboliger nyter godt av skattefritaket, ifølge organisasjonen.
På spørsmål om hva staten kunne kreve om den katolske kirken betalte sin rettferdige andel av skattene, svarer styremedlem Asunción Villaverde i «Europa Laica»:
– Vi har beregnet at den katolske kirken direkte eller indirekte mottar mer enn 12.000 millioner euro per år.
Dette er summen av det kirken mottar direkte pluss verdien av skattefritakene kirken har. Kirken betaler heller ikke moms.
Dessuten registreres inngangspengene som kreves ved kirkene som donasjoner, og de belastes derfor ikke med moms.
«Europa Laica» anslår at kirken i dag har sikret seg flere enn 100.000 eiendommer og at de aller fleste kommer fra nyregistrert eiendommer.
Grunnen er en klausul i den spanske Panteloven («Ley Hipotecaria») fra 1946 som diktatoren Fransisco Franco innførte og som var gjeldende fram til 2015. Den tillot kirken å registrere eiendommer som sine, selv om de egentlig var offentlig eide.