Leieprisene på boliger i Benidorm fortsetter å stige, en trend som sees over hele landet, men som i skyskrapernes by forblir bemerkelsesverdig: Prisene ligger over de nasjonale, regionale og provinsielle nivåene. Dette fremgår av analysen fra Agenda Urbana, hvor det påpekes at det lokale eiendomsmarkedet er “særegent”.
I dokumentet fremheves det at vendepunktet skjedde midt i 2021, etter at covid-19-pandemien begynte å gi økonomien en pustepause. Det var da man begynte å se en akselerasjon i verdistigningen på leiemarkedet i Benidorm. Rapporten peker på at gjenopplivingen av turismen, gjenreisingen av servicenæringen og “et utilstrekkelig leieboligtilbud for å absorbere den økende etterspørselen”, har vært drivende faktorer. Som kjent rammet helsekrisen byens næringsliv hardt, da det nesten utelukkende er avhengig av turisme. Bevegelsesrestriksjonene reduserte mulighetene for å tiltrekke turister på samme nivå som tidligere.
Analysen bygger på data fra blant annet nettsiden Idealista, som baserer seg på prisene i boligtilbudene, ikke de faktiske kontraktsprisene. De nyeste tallene viser at gjennomsnittsprisen i Benidorm ligger på 15,2 euro per kvadratmeter. Dette betyr at en bolig på 90 kvadratmeter har en utleiepris på 1 368 euro per måned i februar 2025. Selv om dette er 0,3 % lavere enn i januar, har prisen økt med 1,5 % sammenlignet med forrige kvartal, og den årlige økningen er på 13,9 %. Ser man enda lengre tilbake, er forskjellen enda mer markant: For ti år siden lå kvadratmeterprisen på 7,5 euro – altså halvparten av dagens nivå.
Når det gjelder beliggenhet, er Poniente fortsatt det dyreste området i Benidorm, med en gjennomsnittspris på 19,1 euro per kvadratmeter (1 719 euro for en 90 kvadratmeter stor leilighet). Det er verdt å merke seg at mange korttidsleieboliger er konsentrert her. I Levante ligger prisen på 13,3 euro per kvadratmeter, noe som er en nedgang fra oktober 2024, da den lå på 14,1 euro – det høyeste nivået registrert på nettstedet siden 2012. Det tredje analyserte området, Rincón de Loix, nådde en topp i januar 2025 med 14,1 euro per kvadratmeter, men falt noe til 13,7 euro i februar.
I denne sammenhengen har byen allerede en rekke annonser for romutleie, med priser fra 700 euro i sentrum til 350 euro i Pueblo Levante.
Et presset marked
For forfatterne av Agenda Urbana bekrefter prisøkningen at Benidorm er “et av de mest dynamiske og pressede leiemarkedene i regionen”. De forklarer at denne utviklingen er “logisk” sett i lys av trenden i andre kystkommuner, hvor man ser “høy sesongbasert etterspørsel, en økning i korttidsleie og begrenset tilgang på utbyggingsklar tomt”. Disse faktorene bidrar til et “oppadgående press” på prisene.
Videre peker ekspertene på at det er en klar sammenheng mellom økningen i korttidsutleie og høyere leiepriser for fastboende i Benidorm. Ifølge en studie fra Universitetet i Valencia fra 2022 kan leieprisene stige mellom 3,2 prosent og 3,6 prosent for hver av 100 annonser på plattformer til Airbnb. Selv om det ikke finnes en spesifikk analyse for Benidorm, antyder de at mer enn 700 nye turistboliger på tre år kan ha påvirket prisene betydelig, noe også en artikkel fra Plaza har omtalt.
Støtteordninger
Som denne avisen tidligere har rapportert, har Benidorms ordfører, Toni Pérez, offentlig uttalt at han ikke anser Benidorm for å være en “presset»-sone. For å dempe utfordringene befolkningen står overfor med hensyn til leiepriser og ungdommers muligheter for å flytte ut, minner rapporten om at det finnes støtteordninger fra kommunen. Dette inkluderer bistand til personer i særlig sårbare situasjoner og støtte til leie av bolig for privatpersoner med lav inntekt.
I tillegg finnes det, som byråden for byutvikling, Lourdes Caselles, forteller, at kommunen har allerede mottatt søknader om byggetillatelse for et leieboligbygg i Poniente, etter å ha stilt en kommunal tomt til disposisjon. Bygget vil romme 117 leiligheter til rimelig leie. Kommunen kjøpte også syv boliger i juni 2023 for samme formål, men de er ennå ikke blitt tildelt noen leietakere. På lengre sikt planlegges det også beskyttede boliger i Ensanche Levante.
Utfordringer
Blant utfordringene som Agenda Urbana peker på, finner vi “sosial samhørighet og boligpolitikk”. Ekspertene mener det er avgjørende å balansere behovene til fastboende og turister gjennom tilgang til rimelige boliger og styrking av offentlige tjenester. Dokumentet understreker at beboerne har identifisert flere sentrale utfordringer som påvirker livskvaliteten og byens bærekraftige utvikling.
Ifølge en spørreundersøkelse er den største bekymringen blant innbyggerne “mangelen på rimelige boliger”. Rapporten peker på at “den økende turistpresset og etterspørselen etter eiendom har drevet opp boligprisene, noe som gjør det vanskelig for fastboende å finne en verdig bolig, særlig for unge og familier med lav inntekt”. Av denne grunn anses det som viktig å implementere tiltak for å beskytte boliger og rimelig utleie, dette for å sikre likhet og forhindre at lokalbefolkningen blir presset ut.
Den nest største bekymringen blant innbyggerne er at Benidorm blir “ensidig avhengig av turisme”, etterfulgt av “mangelen på kulturelle og sosiale tilbud for unge”.









