En ny undersøkelse i Spania viser at spanjolene har høyest tillit til forskere i Europa. På den andre siden av spekteret finner vi prester, politikere og influensere.
Spania er landet i Europa hvor vitenskapsmenn og forskere er på topp. To av tre spanjoler over 18 år sier de har full tillit til arbeidet som utføres av denne yrkesgruppen. Det er 10 prosent høyere enn det globale gjennomsnittet, nærmere bestemt 65 mot 55 prosent.
Dette viser en undersøkelse laget av Ipsos, som i løpet av våren spurte innbyggere i 32 ulike land på fem kontinenter om hvilke yrkesgrupper de stoler mest på.
Resultatet fra Spania viser sterke meninger om saken. Svarene deres avviker mye fra hva som er gjennomsnittet blant landene. Spanjolene har en generell høyere respekt for en type yrke, og deres positive holdning for denne gruppen er større enn i andre nasjoner. Dette er også tilfellet for de yrkesgrupper som det er lite oppslutning om, og her spanjolenes respekt for de med minst oppslutning, langt under andre land.
Topp 5
De tre yrkeskategoriene som spanjolene har mest tillit til er leger og kirurger og forskere. Graden av tillit er stort sett den samme for begge gruppene, men helsevesenet vinner over vitenskapen med 1 prosent, 66 til 65.
På tredjeplass kommer lærere, hvis arbeid 58 prosent av spanjolene stoler på. Deretter ligger landets ulike politi- og forsvarsstyrker på fjerdeplass med 46 prosent tillit blant innbyggerne. Oppslutningen om disse to yrkesgrupper skyldes at deres arbeid utføres under ekstreme situasjoner og katastrofer som rammer landet.
Servitørene tar femteplassen. Arbeidet deres blir verdsatt av omtrent 40 prosent av spanjolene. Dette er litt lavere enn det globale gjennomsnittet på rundt 44 prosent.
På bunnen
Politikere. Den minst betrodde yrkesgruppen er politikere, som er mistillit til av 70 prosent av de spurte. Det er det dårligste tallet for folkevalgte i hele Europa. Spanjolenes skepsis er rettet mot politikere generelt, og enda mer mot de som jobber i regjeringen.
Influensere
Spanjolene har nest minst tillit og respekt for influensere. Det vil si de som tjener pengene sine ved å publisere videoklipp, bilder eller blogging, for å tiltrekke følgere til sine sosiale mediekanaler. 66 prosent av de som deltok i undersøkelsen oppgir at de ikke stoler på disse personene. Det tallet er i hovedsak trukket opp av deltakere som er over 50 år, som oppgir 14 prosent større mistillit enn de som er yngre. Det er bare i Sverige, Belgia og Nederland at denne yrkesgruppen har mindre oppslutning.
Prester og Bankfunksjonærer
Spania er også det landet hvor befolkningen har minst tro på prester. 56 prosent av befolkningen har mistro til de som jobber som prester, et tall som er høyt selv på globalt nivå.
57 prosent av den spanske befolkningen har heller ingen tillit til bankfunksjonærer. Det tallet antas mest å skyldes holdningen blant de unge spanjolene, som i stor grad får avslag på sine søknader om lån.









