Under pandemien ble formuesverdiene til Spanias millionærer redusert med 3 prosent. Denne reduksjonen var i 2023 kompensert med en økning på 4,2 prosent fra året 2022.
Spania har 1, 2 millioner innbyggere med en formue på mer enn en million dollar, eller 925.000 euro.
Samlet råder dette segmentet over 2,8 milliarder euro.
10 prosent økning
Det er den sveitsiske banken USB som i sin «velstands-rapport», Global Wealth Report for 2024, som melder om disse tallene. I Spania, Portugal og Hellas økte ikke formues-massen i 2022, men den hentet seg inn i 2023 med en liten økning.
Den sveitsiske banken USB forventer frem mot 2028 at antallet millionærer og milliardærer i Hellas vil bli uforandret, mens de forventer at i Spania og Portugal vil antallet millionærer og milliardærer øke med 10 prosent.
Snittet i Spania
Rapporten til USB banken konkluderer med Sveits og Luxemburg med gjennomsnittsformue blant millionærene med 655 806 euro, mens millionærer i Luxemburg, hadde 344 032 euro.
Gjennomsnittsformuen i Spania blant millionærene er 208 563 euro.
Les mer her – spesielt side 18 er av interesse:
https://www.ubs.com/content/dam/assets/wm/global/insights/doc/global-wealth-report.pdf