EU har i flere år jobbet med å få installert et nytt felles kontrollsystem, et såkalt biometrisk system, som skal benyttes ved grenseovergangene mellom EU landene. Spania blir en del av dette opplegget.
Systemet er benevnt EES, som betyr Entry/Exit System og er et storskala IT-system i EU for automatisk overvåking av grensepassering av tredjelandsborgere.
Systemet skal installeres på lufthavner og i havner. Det skal erstatte dagens pass-system.
Utsatt flere ganger
Oppstart av systemet har blitt utsatt flere ganger og opprinnelig var det mai 2022 som var datoen, hvor «snoren» skulle klippes». Nå lanseres oktober 2024 som ny dato for oppstart, men også det er forbundet med usikkerhet.
Det er flere detaljer som må på plass, ifølge Gwendoline Casenave, som er direktør i Eurostar International.
Smarte løsninger
Først og fremst gjelder ordningen for de personer som kommer inn i EU og Schengenområdet fra land som ikke er medlem i EU eller EFTA. Ved ankomst skal disse personene kontrolleres for pass, samtidig som de skal fotograferes og kontrolleres med fingeravtrykk.
Det jobbes intenst med å finne smarte løsninger, slik at grense-passeringen skal forgå så hurtig og smidig som overhodet mulig. Det arbeides med å utplassere automater for fotografering og det jobbes også med å lage en app, som kan lastes ned for de besøkende som kommer fra tredje land, inn i EU ved Schengens-områdets ytre grense.
Mindre kriminalitet?
Frankrike vil utsette implementeringen av systemet til 2025 og dette grunnet deres arrangement av sommer-OL nå i 2024, samtidig som England ved sin uttreden av EU må følge noen nye regler for passering inntil Frankrike. Her har en tilpasningen etter hvert fått flyt i grensepasseringen igjen. Det reiser millioner av mennesker mellom de to land hvert år.
Målet med denne utvidede grensekontrollen, er blant annet å begrense kriminalitet fra land utenfor Schengen og inn i EU.









