Det bor for tiden 30 gjester på Reuma-sol Senter i Alfaz del Pi. I løpet av neste uke vil samtlige av gjester ved senteret ha returnert til Norge på grunn av koronaviruset. Da stenger også hotell og behandlingssenteret sine dører inntil videre.
xxx
-Det er tøffe dager, det er det. Dette er tøft for både gjester og ansatte, innrømmer direktør ved Reuma-sol Senter, Dorothy Huskisson Hansen.
Ifølge Huskisson Hansen stenger behandlingssenteret, som eies av Norsk Revmatikerforbund (NRF), sine dører i slutten av neste uke.
-Jeg regner med at i løpet av neste uke så er alle våre gjester reist hjem tilbake til Norge. Per i dag har vi kun 30 gjester igjen. De første 15 reiser tilbake denne uken og innen torsdag neste uke så har nok også samtlige av de resterende 15 reist tilbake. Når de siste gjestene har reist, ja, da stenger vi dørene, sukker Huskisson Hansen.
xxx
I likhet med mange hoteller i Alicante-provinsen holder Reuma-sol foreløpig åpent, men gjestene må holde seg på sine respektive rom.
-Vi har løpende kontakt med spanske myndigheter og da spesielt helseavdelingen ¨Sanidad¨ i Valencia-regionen, som sender oss daglige oppdateringer. Dessuten har Reuma-sol store uteområder og hager som kan brukes av våre gjester. Disse kan fortsatt benyttes av gjestene så lenge man holder god avstand til andre gjester, understreker Huskisson Hansen.
xxx
Myndighetene har ikke pålagt Reuma-sol å stenge og hotell-og behandlingssenteret kan følgelig ikke tvangssende gjestene hjem, forklarer direktøren.
-Enkelte av våre gjester er kommet hit til Spania på egen hånd, mens andre er kommet hit med Helsereiser. Reuma-sol er ikke et reisebyrå og det er følgelig ikke vår oppgave hverken å kansellere reiser eller finne alternative reisedager, men vi hjelper selvfølgelig våre gjester med denne typen forespørsler dersom de ber om dette.
xxx
– Hvordan er stemningen blant gjestene på Reuma-sol?
–Alle har norsk tv og føler seg godt orientert om både koronaviruset og den løpende utviklingen og anbefalinger fra den Norske Regjeringen av denne pandemien. Vi holder dem også orientert om utviklingen i Spania.
xxx
-Hvilke økonomiske konsekvenser får koronaviruset for Reuma-sol?
-Det finnes jo ikke forsikringer man kan tegne som dekker ¨force majeure¨ og denne typen uforutsette hendelse, så dette er noe vi nå jobber for å få klarhet i, avslutter Huskisson Hansen.









