Sist helg gikk det tradisjonelle julemarkedet ved kirkesenteret i Albir av stabelen. Oppslutningen om den årlige julemessen var som vanlig stor og også i år gikk Sjømannskirken tom for risengrynsgrøt.
-Det var hele 740 mennesker her på søndag. Det er 150 flere besøkende enn samme dag i fjor. Til sammen var det 1.500 mennesker som besøkte årets julemesse i kirkesenteret i Albir. Med så mange som 1.500 mennesker innom på 10 timer er vi på maks. Da er det full kok!, smiler Erik André Faye Lindvig som er ansvarlig for vertskapet ved kirkesenteret i Albir.
Faye Lindvig forteller videre at flere lokale institusjoner busset beboerne sine til kirkesenteret slik at de kunne være med på julemarkedet:
-Det kom buss fra Vistamar i Villajoyosa. Det var en også en gjeng her fra CAN (Bærumshjemmet) og fra Solgården, legger Erik André til.
Det var mye å holde styr på for både ansatte, vertskap og de frivillige i forbindelse med det to dager lange julemarkedet.
-Det var en bra julemesse i år og det har vært gøy, men det er litt av et opplegg. Vi har for eksempel telt at vi var rundt 40 frivillige i sving i forbindelse med markedet og det er kjempebra, fortsetter han.
Både inne og ute var det satt opp ulike salgsboder som var bemannet av arbeidsgruppenes mange frivillige. Her kunne man meske seg med flere forskjellige sjokoladekaker, gulrotkaker og krumkater, eller prøve lykken med et spinn på Lykkehjulet. I bakgården var det også satt opp et stort bruktmarked for anledningen.
-Vi har hatt bruktmarked også før, men i år har vi gjort mer ut av. Tidligere har vi begrenset dette plassmessig, men i år har vi gitt det litt mer plass. Det gav også god økonomisk uttelling, sier vertskapet i kirkesenteret.
Det har gått veldig bra!
I kirkesenterets hovedsal møter vi Asbjørg. Hun er lederen i den frivillige håndverksgruppen ved kirkesenteret og selger et variert utvalg av strikkevarer.
-Vi er nesten aldri helt fornøyd, men vi har solgt bra. Det har vi! Det har i grunnen gått veldig bra, sier nordlendingen.
Ikke kun en handelsdag
Hver tirsdag har de ansatte i Sjømannskirken Albir-Villajoyosa morgenmøte hvor går de ansatte går gjennom uken som har vært. Denne uken var selvfølgelig julemarkedet hovedtema.
-Det er gøy å blande det, slik at det ikke kun blir en handelsdag. Under tirsdagens morgenmøte snakket vi derfor blant annet om barnekorene som underholdte fra utendørsscenen vår. Vi ble imponert både over elevene fra de to norske skolene i Alfaz del Pi og Albir, som var innom julemarkedet på fredag, så vel som våre egne tre barnekor, avslutter Faye Lindvig.











