Restauranten Casa Vital i gamlebyen Altea er inne i sin 19.sesong. I anledning ¨nesten-jubileet¨ mente billedkunstneren Mona Camilla Jansen det var på høy tid det norske spisestedet fikk sine egne postkort.
-Jeg er kanskje Norges største digger av Azul Mediterraneo Casa Vital og jeg har alltid med meg en flaske blå vin når vi skal bort til venner. Da forteller jeg samtidig litt om Åge Folkestad og Casa Vital når jeg skal servere. Det er kult, spesielt siden andre i ettertid har kjøpt vinen på Vinmonopolet, innleder 50-åringen fra Ås kommune i Akershus.
Det var en kveld Mona Camilla Jansen satt og prøvesmakte den blå vinen at Jansen følte inspirasjonen komme av de billedskjønne omgivelsene.
-Jeg ble kjent med restauranteier Åge Folkestad og hans blå vin i 2014/15 og bare elsker den. Både fargen, smaken og det visuelle vakre med den. Portalen her ved utkikkspunktet ved Casa Vital og resten av omgivelsene rundt gjorde at jeg ble inspirert til å tegne blåvins-bilder og -kort. Jeg sa til Åge at besøkende sikkert ville være interessert i et kort, noe han var enig i, og begynte å tegne bilder av den blå vinen. Disse har jeg senere fått lov til å stille ut ved restauranten, fortsetter kunstneren.
-Bildene og kortene karakteriseres ved at det kun brukes sort, hvitt og blått. Hvilke reaksjoner har du fått på bildene med den blå vinen?
-Jeg liker det blå og dette blir kanskje en hyllest til det blå. Det er dessuten en tråd mellom den blå vinen og det blå havet, og stemningen i denne vakre, hvite byen. Jeg sitter å lager hver minste detaljer, som steiner og prikker i vannet. Det blir en type kveldskos, det er jo kvelden som er ledig til å tegne. Man skulle jo gjerne vært kunstner på heltid, da ville jeg jo vært mye mer produktiv.
Kunstner i hjertet
Mona Camilla Jansen vokste selv opp i kunstmiljøet i Altea på 1980-tallet og definerer seg som kunstner av hjertet.
-Jeg har vært her i gatene siden jeg var 17 år, så jeg kjenner til byen siden 80-tallet. Pappa, som er kunstner, flyttet hit på 80-tallet så han kunne arbeide her nede. Jeg har vokst opp med kunst og i kunstmiljøet, og det var helt annerledes her på den tiden kontra nå. Spesielt med tanke på pappa og hans kunstnervenner, og det livet som var rundt de. Utifra det min far har fortalt fra de siste årene han bodde her, er alt annerledes nå. Mange av kunstnerne i dette miljøet er døde eller har flyttet.
Fører familietradisjonen videre
Mona Jansen forteller videre hun er kunstner i hjerte sitt og at hun er glad i å tegne med flytende tusj og en gammel pennesplitt hennes egen bestefar tegnet med i sin tid.
-Jeg har egentlig alltid malt. Men, jeg kan ikke leve av det, vet du. Så, det blir på hobbybasis. Likefullt driver jeg med kunsten min, i en eller annen form, integrert i min hverdag, både i jobben og på fritiden. Enten det er som sjef for atelieret i barnehagen eller når jeg i privat regi holder tegne- og malekurs for barn. Det er den gamle pennesplitten fra min bestefar som jeg tenger med. Jeg dupper pennen i blekk og tegner som på gammelt vis. Så, det blir litt slik at jeg fører familietradisjonen videre, det er litt gøy, avslutter Jansen.











