Mandag kveld gikk startskuddet for verdens største Habaneras-festival i Torrevieja. Sangfestivalen arrangeres i historiske Eras de la Sal, like ved turistkontoret og Club Nautico i Torrevieja fra 22. til 28. juli.
Mange av saltbyens innbyggerne føler at Habaneras-sangstilen er en del av byens kulturelle identitet og gjør byen mer internasjonal.
Konkurransen Certamen de Habanera y Polifonia de Torrevieja ble for første gang avholdt i saltbyen i 1955 og fyller i år 65 pr. I løpet av den ukelange sangkonkurransen for solister og kor vil festivalpublikummet kunne oppleve 11 ulike kor fra 11 forskjellige land.
Certamen de Habanera y Polifonia de Torrevieja åpnet høytidelig mandag den 22.juli med en opptreden med seks forskjellige Habaneras-kor. Deretter, fra 23. til 27.juli, gjennomføres det tre daglige sangopptredener. Habaneras-festivalen avsluttes med gallaforestilling og premieutdeling søndag den 28.juli.
Internasjonale bånd
Habanera er en musikkstil som har sin opprinnelse fra Cuba. Det er antatt at Habanera ble brakt tilbake til Spania av sjømenn, hvor det ble populært rundt begynnelsen av det tjuende århundre. Den baskiske komponisten Sebastian Yradier var kjent for sin Habanera La Paloma (Duen) og oppnådde stor berømmelse i både Spania og Amerika.
Avkortet gratiskonsert
Interessen for Habaneras-musikk er stor i Torrevieja og flere tusen mennesker møtte opp på Paseo vista Alegre i fjor for å få med seg den tradisjonelle gratiskonserten ¨Noche de Habaneras,¨ som hvert år gis i forkant av den internasjonale sangkonkurransen Certamen de Habanera y Polifonia i Torrevieja.
I år blir det kun a capella for den tradisjonelle gratiskonserten som holdes årlig på stranden i Torrevieja. Ordfører Eduardo Dolon i Torrevieja annonserte i starten av juli måned at det ikke vil ville bli satt opp hverken scene, lydanlegg eller belysning til årets gratiskonsert 19.juli. Årsaken var i følge Dolon at det ikke var tid til å sende kontraktene ut på offentlig anbud.









